U susret Food Talku: Hrana koja je nastala greškom

by | jun 7, 2013

Sir, pivo, sendvič, čips… Malo ko zna da su najpopularnije namirnice i jela, ustvari, nastali sasvim slučajno, odnosno greškom kuvara. Malo se zna da je ta hrana i još mnoga druga i brojna druga nastala greškom ili je rezultat pogrešnih kuvarskih podviga.

sladoled

Istina je da je improvizacija značajna za rad u kuhinji. Često, koristeći dodatke jelima, poboljšavamo ukus hrane, već postojećim receptima. Čak i mnogi profesionalni kuvari priznaju da su neka od svojih jela izmislili slučajno, a ne po zasluzi svog talenta. Pogledajte koje sve poznate namirnice su nastale greškom:

Pivo

Pivo su izmislili Mesopotamci, kada su zrna žita, koja su čuvali da samelju brašno, „navukla“ previše vlage, te je došlo do fermentacije. Tada je neko probao fermentisanu smesu i konstatovao da je prijatnog ukusa.

Članak se nastavlja posle reklama

Sir

Prvi sirevi su se proizvodili na području srednje Azije. Veruje se da su nomadi jednom prilikom stavili mleko na mešinu od želuca, a enzimi koji su ostali u, ne baš dobro opranom, želucu pretvorili mleko u sir.

Čips

Članak se nastavlja posle reklama

Davne 1853. godine jedan gost u restoranu „Moon Lake Lodge“ u Njujorku vratio je porciju pomfrita jer su mu komadići bili predebeli. Onda je kuvar Džordž Krum napravio tanke kolutiće, ali gost je i dalje bio nezadovoljan. Tada se kuvar naljutio i krompir isekao na sasvim tanke kolutiće, te ih pržio dok nisu očvrsnuli. Ti osušeni, tvrdi listići krompira zadovoljili su gosta, te namamili još gostiju u restoran.

Sendvič

Članak se nastavlja posle reklama

Grof Sandwich, britanski aristokrata iz 18. veka, bio je strastveni igrač karata. Toliko se zanosio kartama da nije imao vremena za hranu. I onda je izmislio kombinaciju hleba i mesa koju je mogao da drži u jednoj ruci, dok je karte držao u drugoj ruci. I taj običaj brzo se proširio mednju plemstvom, a jelo je ime dobilo po grofu.

Sladoled na štapiću

Jedanaestogdišnji dečak Frank Eperson, još 1905. godine, napolju je napravio čašu gaziranog pića i u njoj štapić za mešanje. Preko noći tečnost se smrzla, a dečak ju je naravno probao. Ova poslastica kasnije se svidela i njegovim prijateljima. Posle izvesnog vremena, Frank je počeo da zarađuje na tome, a 1924. je svoju zamisao i patentirao.

Saharin

I veštački proizvodi mogu nastati greškom. Godine 1879. hemičar Konstantin Falberg slučajno je po svojim rukama prosuo neku tečnost, a pošto je žurio na večeru, nije oprao ruke. Za vreme večere uzeo je rukama komad hleba i iznenađeno konstatovao da je slatkog ukusa. Zatim je liznuo prste i shvatio da je otkrio veoma slatku tečnost.

Članak se nastavlja posle reklama

Više o konferenciji Food Talk 2013 pročitajte OVDE.

Tekst: Life Content
Izvor: www.majachats.rs

Tagovi: