Upoznajte najstariju bocu vina na svetu!

by | avgust 7, 2014

Izvor: Restoranca.rs

Za ovu lepoticu veruje se da je najstarija boca vina na svetu. Otkrivena je 1867. godine, kada su iskopavani grobovi rimskih plemića, sahranjenih u blizini današnjeg nemačkog grada Špajera. Zapanjujuće je da je ovo vino staro, okvirno, 1680 godina (613 hiljada dana), jer napravljeno je otprilike 325. godine nove ere.

Ova boca samo je jedna od šesnaest pronađenih tokom iskopavanja, ali je jedina netaknuta. Zapremine je 1,5 litara, a bila je deo zagrobne ceremonije plemićkog para.

najstarija boca vina

U narodu je poznata izreka da je vino bolje, što je starije. Ali, pri tome sigurno nije uzeto u obzir vino staro skoro dva milenijuma?! Jer, analizom je otkriveno da deo tečnosti koja se nalazi u boci nekada jeste bilo vino, ali se naglaskom NEKADA.

Članak se nastavlja posle reklama

U antičko vreme, vinari su sipali maslinovo ulje u flašu sa vinom u nameri da je „zapečate“, odnosno da spreče kontakt vina sa vazduhom. Ovo je možda uspevalo da sačuva vino nekoliko godina, ali ovaj metod nije mogao biti uspešan vekovima. Posledica je da se sada u boci nalazi čista tečnost koja u sebi ne sadrži alkohol. Izgubila je kompletan sadržaj etanola. Iznad tečnosti, u dve trećine boce, sada se nalazi roze mešavina.

Ipak, naučnici tvrde da je upravo maslinovo ulje omogućilo ovom vinu da preživi – ulje u tankom sloju uspelo je da spasi deo tečnosti koju danas možemo da vidimo. Takođe, tečnost se u boci zadržala sve ove godine jer je boca bila zapečaćena voskom, za razliku od modernih pampura koji bi istrulili tokom godina. Iznenađuje činjenica da ambalaža nije pukla, s obzirom da rimsko staklo nije poznato po svojoj izdržljivosti.

252264-original1-uvpfj

Članak se nastavlja posle reklama

Istraživači veruju da je boca proizvedena na teritoriji današnje Nemačke, u četvrtom veku nove ere (daljom analizom utvrđeno je da je proizvedena između 325 i 350. godine nove ere). Nakon iskopavanja, sredinom devetnaestog veka, boca je mnogo putovala, a analizirali su je čak i Kajzerovi hemičari tokom Prvog svetskog rata.

Boca je bila izložena u Istorijskom muzeju Pgalz više od jednog veka, a već neko vreme naučnici debatuju da li treba da je otvore. Kustos muzeja, Ludger Tekampe, smatra da sadržaj boce ne bi opstao u kontaktu sa vazduhom.

Članak se nastavlja posle reklama

Do danas, boca je ostala u prvobitnom stanju. Sa odlukom o tome da li je treba otvoriti ili ne, ne bi trebalo žuriti, jer uzevši u obzir godine, malo je verovatno da će se sadržaj boce promeniti u nekom kraćem vremenskom periodu.

Tagovi: