Žene u sportu: Marina Maljković o popularizaciji ženske košarke
Isti sport. Isto takmičenje. Novčana nagrada? Hmmm… pa i nije baš ista. A novac nije jedina oblast u kojoj je ženski sport podređen u odnosu na muški. Naša novinarka Ivana Spasojević pitala je tri sagovornice čija je profesija vezana za sport na koji bi se način to moglo promeniti. Juče ste imali priliku da čitate šta o ovoj temi misli strelkinja Jasna Šekarić, a danas na ovu problematiku gledamo iz ugla košarkaškog trenera Marine Maljković.
Koliko su posećene ženske košarkaške utakmice?
Jedan od naših mnogobrojnih uspeha koje smo ostvarili u prethodnoj godini jeste ispunjena dvorana Pionir, do poslednjeg mesta, na utakmici protiv Nemačke. Srce mi je bilo puno – taj izlazak na parket i toliko pozitivne energije mogu porediti s trenutkom kad smo pobedile Francusku u finalu i osvojile zlatnu medalju. To je bila naša velika pobeda.
Šta se, po vašem mišljenju, može uraditi kako bi se povećala posećenost i, uopšte, interesovanje za ženski sport?
Kao i za sve drugo, moraju se ulagati sredstva i mora se neumorno raditi. Treba krenuti od samog starta – najpre kod dece treba razvijati interesovanje i ljubav za sport. Sve je lakše kada postoji zdrava osnova. To je i smisao postojanja „Pokreta za žensku košarku Marina Maljković“, koji po školama daje besplatne časove košarke za devojčice osnovnoškolskog uzrasta. Nadamo se da ćemo na taj način u bližoj budućnosti probuditi daleko veće interesovanje za žensku košarku, te da će mnogo više devojčica početi da se bavi ovim plemenitim sportom.
Pre nekoliko godina, u intervjuu za naš časopis, izjavili ste da vi i vaše devojke uživate u uspehu kakav veoma dugo nije ostvaren, te da će biti veoma teško ponoviti ga. Od tada do danas postigle ste izuzetno veliki uspeh – malo pre pomenuto zlato na Evropskom prvenstvu i direktan plasman za Olimpijske igre u Brazilu. Kako se sada osećate?
Sada osećamo još veću motivaciju – ostvareni uspesi dodatno su nam otvorili apetite. Naravno, svesni smo toga da je teže ostati na vrhu nego stići do njega, pa sada imamo još veći zadatak pred sobom. Idemo korak po korak, pa ćemo videti kuda nas to može odvesti.
Često se priča i o tome da sportistkinje nisu dovoljno zastupljene u medijima. Da li je zaista tako?
Svakako da u tome ima istine, ali mi, koliko je moguće, radimo na tome da se stanje promeni. Zlatna medalja koju smo osvojile prošlog leta uticala je na to da popularnost ženske košarke u našoj zemlji naglo poraste. Sve je više devojčica koje se interesuju za ovaj sport.
Kako teku pripreme za predstojeće Olimpijske igre?
Glavne pripreme očekuju nas pred početak leta. Utakmice u okviru kvalifikacija za Eurobasket 2017. na neki način predstavljaju pripreme za OI, ali tek nas čeka pravi posao. I ovog leta baza će nam biti Zlatibor.
Da bi se jedan nacionalni tim pripremio za takmičenja na najvišem svetskom nivou, potreban je dobro osmišljen plan.
Mi radimo na isti način kao i ranije i imam potpuno poverenje u tim okupljen oko reprezentacije. Plan je već napravljen i svi jedva čekamo da krenemo sa sprovođenjem.
Veoma ste mlad trener. Osećate li teret svog posla?
Na meni je svakako velika odgovornost, ali ovo je moj životni poziv, kojim se bavim iz ljubavi i ja to ne mogu da smatram teretom. Uživam u svom pozivu i ne bih ga menjala ni za šta drugo.
Često se priča o tome da žene nisu dovoljno zastupljene u društvenom životu, pa ni u sportu. Da li vi mislite isto?
Svakako da u tome ima istine, ali mi sa naše strane, koliko je moguće, radimo na tome da se stanje promeni. Zlatna medalja koju smo osvojile prošlog leta uticala je na to da popularnost ženske košarke u našoj zemlji naglo poraste. Sve je više devojčica koje se interesuju za košarku.