
Film o jednoj od najkontroverznijih žena prošlog veka, Leni Rifenštal, stiže u domaće bioskope

Nakon svetske premijere na Venecijanskom filmskom festivalu 2024. godine, film o jednoj od najkontroverznijih ličnosti prošlog veka, nemačkoj rediteljki Leni Rifenštal, početkom februara ove godine imao je domaću premijeru u okviru sedmog izdanja međunarodnog festivala dugometražnog dokumentarnog filma DOK #7, a sada konačno stiže i u bioskope širom Srbije. Ko je bila Leni Rifenštal, na koji način je nemački reditelj Andres Fajel (Andres Veiel) obradio priču o njoj, ali i šta gledaocu pruža ovo dokumentarno ostvarenje, donosimo u nastavku.
Rifenštal
Film nemačkog reditelja Andresa Fajela (Andres Veiel) koji se profilisao kao autor politički i društveno angažovanih dokumentarnih filmova, nakon dugog istraživačkog rada donosi dokumentarac o jednoj od najkontroverznijih ličnosti prošlog veka, nemačkoj rediteljki Leni Rifenštal.
Film predstavlja zadivljujući uvid u njenu privatnu arhivu. Nemačka rediteljka koja je ostala upamćena kao Hitlerova omiljena rediteljka, postala je svetski prepoznatljiva nakon svog propagandnog filma Trijumf volje (engl. Triumpf of the will) iz 1935. godine o Kongresu Nacionalsocijalističke partije u Nirnbergu. A tokom svog dugog života držala se stava da nije bila bliska tadašnjem nemačkom režimu kada je film nastao.
U istoriji filma poznata je i kao neko ko je potencirao savršenstvo nagog tela u kadru, posebno u svom dokumentarnom filmu Olimpija o veličanju Olimpijade koja se tridesetih godina održala u Berlinu. Iako propaganda njenih ranih filmova izaziva odbojnost, mnogi iz sveta filma smatraju da je njena estetika izvanredna.
Film o Leni Rifenštal
Dokumentarni film Rifenštal baziran je na istraživanju više stotina kutija lične arhive koju čine privatni snimci, fotografije i pisma Leni Rifenštal. U intervjuu za potrebe tekućeg dokumentarca reditelj Fajel ističe da su rokom rada naišli na jednu najavu njenog intervjua za Daily Express 1934. Međutim sam intervju je nedostajao. Potražili smo ga u novinskoj arhivi i u intervjuu je pronađeno kako Rifenšal izjavljuje da je pročitala Hitlerov „Majn Kampf“ i da je nakon prvih stranica postala oduševeljeni nacional-
Više od godinu dana reditelj je proveo pišući različite verzije. Obilje materijala, kako ističe, pružilo mu je priliku da, naizgled poznate fragmente njene životne priče, sagleda iz sasvim drugačije perspektive. Već u procesu pisanja radio sam na tome da, na osnovu novih, do sada ne objavljenih dokumenata precizno utvrdim njenu krivicu i odgovornost. Želeo sam da razumem lik Rifenštalove. Njen razvoj, ali da je pritom ne oslobodim krivice, rekao je on.
Trejler filma, pogledajte u nastavku.