Osam koraka do unapređenja na poslu!
Da li ste se ikada zapitali šta vaš šef zaista misli dok vas pozdravlja u liftu? Niste jedini! Međutim, da bi došli do tog odgovora, nije baš preporučljivo da ga to otvoreno pitate. Sledeći saveti vam mogu pomoći da mu pročitate misli, a možda i da se popnete na korporacijskoj lestvici.
Možete da se poslužite određenim bezopasnim trikovima da biste na radnom mestu stvorili bolju sliku o sebi. Možda vam to nikada nije palo na pamet, međutim sitni propusti mogu da vas koštaju jako puno, piše „Glo.msn.com.“ Uz pomoć sledećih saveta, pročitajte misli svom šefu, a možda i saznate nešto što uopšte niste očekivali.
Šefovi gledaju vaš Fejsbuk profil
Svaki put kada na Fejsbuku objavite nešto, zapitajte se da li biste želeli da to vidi i vaš šef. Budite oprezni s informacijama koje delite na društvenim mrežama, a u vezi su sa događajima na poslu ili vaše mišljenje o kolegi koje baš i nije najbolje.
Sve je u stavu
Bez obzira na to u kakvom okruženju radite, politika kompanije je jako važna i treba da je poštujete. Ono što vam vaš šef najverovatnije nikada neće reći jeste činjenica da je od ispunjavanja radnih zadataka često važnija vaša sposobnost za saradnju s kolegama. U većini slučajeva, premda ispunjavate svoje radne zadatke bez greške, ako vas vaše kolege smatraju neugodnom i grubom osobom, teško da će šef da se odluči baš vas da unapredi.
Usudite se da tražite
Ma koliko to poricali, šefovi više od svega cene zaposlenike koji imaju karakter i ne boje se da ga pokažu. Nikoga neće posebno impresionirati izveštaj koji ste dostavili na vreme niti će vas zbog toga unaprediti. Ako smatrate da to zaslužujete, ne bojte se da zatražite povišicu ili unapređenje.
Odeća je važna
Svaki dan za posao se obucite kao da biste baš taj dan mogli da budete pozvani na sastanak u šefovu kancelariju. Bez obzia što vaš nadređeni ima važnijeg posla nego da se fokusira na vašu odeću i poslovnu etiketu, ako u tom segmentu podbacite, mogli biste da osetite negativne posledice. Verovali ili ne, upravo to bi mogao biti razlog koji će prevagnuti u odluci ko će dobiti unapređenje.
Prilagodite se šefovom karakteru
Ako niste sigurni da li vaš šef preferira komunikaciju licem u lice ili putem mejla ili telefona, jednostavno ga pitajte. Osim toga, porazgovarajte sa šefom o kojim segmentima posla želi da bude redovno obaveštavan, a koji deo posla želi da vi preuzmete. Takođe vodite računa i o tome da se prilagodite njegovom ili njenom karakteru.
Sami rešite probleme
Većina zaposlenika do šefa ili šefice dolazi s problemima i očekuju da ih njihov nadređeni reši. Međutim, zaposlenici koji se ističu u gomili su oni koji će ponuditi rešenje problema. Ukoliko, na primer, imate problema s izradom određenog projekta ili sa saradnjom određenog klijenta, šefu recite za problem i ponudite barem tri moguća rešenja – to što ste mislili, unapred će se ceniti.
Nemojte da budete sramežljivi
Vaš šef ili šefica ne može da zna tačno sve što ste napravili i koje ste projekte završili. Stoga prilikom završetka sledećeg projekta pošaljite motivacionu čestitku kolegama, ali među adrese uključite i šefa ili šeficu. Isto tako, nije zabranjeno da pošaljete mesečni raspored projekata i popis postignuća. Tako će nadređeni imati uvid u vaš rad, a vi tako možete da se nenametljivo istaknete i malo pohvalite.
Budite odgovorni
Bez obzira na to da li kasnite s izradom projekta ili ste nešto neuspešno izveli, nemojte da pokušavate da krivite druge i da negde drugde tražite objašnjenja za neuspeh. Retko ko će da poželi da unapredi osobu koja nije u stanju da preuzme zasluženu krivicu na sebe. Izrazi poput ‘žao mi je’ i ‘to se neće ponoviti’ mogu vam osigurati napredak u karijeri.