Što kad nas prijatelj izneveri…
Poverenje je itekako važno u prijateljskom odnosu, pa jako boli kad nas prijatelji povrede, odnosno kad nas iznevere. Naravno, ako je vama nešto povereno i zamoljeni ste da ćutite o tome, moraćete da se suzdržite. Dovoljno je da se postavite u kožu osobe koju su izneverile bliske osobe.
Zaista, ima li šta gore nego saznati da nas je bliski prijatelj ili prijateljica izneverila, npr. odao/la dobro čuvanu tajnu?
Uf, najradije biste tom prijatelju svašta rekli i dođe vam da više nikad ne progovorite s tom osobom! Ipak, polako! Duboko udahnite jer ponekad sve to treba uzeti s velikom rezervom i nikako ne treba žuriti sa zaključcima.
Naravno, takav scenario nije neuobičajen: prijatelju ili prijateljici poverili ste nešto i zamolite ih da o tome nikome ne kažu nijednu reč. Međutim, iz nekoliko izvora saznate da vaša tajna više nije uopšte tajna! Dakako, to vas je toliko povredilo da boli jer svi bruje o vašoj poverljivoj informaciji, a najgore od svega jeste to što vas je osoba od poverenja izigrala.
Šta treba da napravite u ovakvoj situaciji? Pre svega, ispitajte jesu li zaista vaša prijateljica ili prijatelj izbrbljali ono što ste im u poverenju rekli, odnosno nemojte odmah da verujete svemu što čujete. Možda ste još nekome to ispričali (a zaboravili ste) i oni su to proširili dalje. Takve stvari se događaju, zato oprezno s iznošenjem optužbi.
Međutim u slučaju da su vas zaista vaš prijatelj ili prijateljica izdali, moraćete da obavite ozbiljan razgovor. Pitajte ga zbog čega je to napravio jer, ukoliko se radi o nečemu što ste mu poverili, a čime npr. zapravo radite protiv sebe i reč je o ozbiljnom problemu, dobar prijatelj ili prijateljica osetiće potrebu da vas zaštiti i da vam pomogne.
Iako boli kad prijatelj ili prijateljica izigraju naše poverenje, razgovor koji će raščistiti te probleme biće vrlo koristan i prijateljstvo će se, nakon što prebrodite krizu, održati.