Zašto je korisno da jedemo đumbir?

by | decembar 27, 2021
đumbir

Đumbir je slatko-ljuti koren – rođak kurkume i galangala – koji se hiljadama godina koristi da obogati ishranu specifičnim ukusom, ali utiče i na zdravlje. Evo zašto (i kako) da postane uobičajena namirnica u vašoj kuhinji.

Đumbir je jedna od najpotentnijih antiinflamatornih namirnica na planeti. Na dugačkom spisku pozitivnih osobina ove biljke nalazi se podrška imunitetu i zdravlju srca, poboljšanje nivoa šećera u krvi i lipidnog statusa, održavanje zdrave telesne težine, pa čak i umanjen rizik od pojave kancera.

Takođe je potvrđeno da smanjuje mučninu, posebno tokom trudnoće, zahvaljujući sastojku gingerolu. (Pretpostavlja se da je on zaslužan i za anikancerogena i antiinflamatorna svojstva đumbira.) Drugi sastojci, šogaol i gomerol, umanjuju zapaljenske procese i deluju protiv bola. Istraživanja su potvrdila da suplementi đumbira mogu ublažiti menstrualne grčeve, a manja studija koju je sproveo Univerzitet u Džordžiji otkrila je da svakodnevno konzumiranje korena đumbira deluje protiv upale mišića.

Koliko đumbira treba svakodnevno da konzumiram?

Đumbir je veoma jak, tako da je i mala količina dovoljna. Započnite sa pola kašičice narendanog svežeg đumbira po obroku. Bilo da ga zbog njegovih lekovitih svojstava uzimate u svežem obliku, ili ste zainteresovani da ga unesete u formi suplementa, posavetujte se s lekarom ili nutricionistom kako biste utvrdili odgovarajuću dozu.

5 načina da upotrebite đumbir

Ovaj koren ima veoma raznovrsnu upotrebu. Njegov ljutkasti ukus u kombinaciji sa slatkim notama čini ga savršenim dodatkom i prženom povrću, karijima ili čorbama, ali i poslasticama. Studije potvrđuju da su obe verzije đumbira – i svež i sušen – veoma korisne za zdravlje. Nutricionistkinja i autorka Sara Has podelila je neke od omiljenih načina upotrebe ovog začina.

Članak se nastavlja posle reklama
  1. Dodajte tanke kriške svežeg đumbira, zajedno sa svežom nanom ili bosiljkom, u gaziranu vodu. Za čaj, u vodi lagano kuvajte đumbir iseckan na kriške pet do 10 minuta.
  2. Potopite kriške đumbira, belog luka i limunove trave u kokosovo mleko. Koristite ovu mešavinu kad kuvate žitarice. Biće kremaste i neodoljivo aromatične.
  3. Upotrebite mleveni đumbir da začinite poslastice, poput keksa, palačinaka ili vafla.
  4. Napravite ukusni preliv za salate tako što ćete pomešati narendani sveži đumbir, tahini, limunov sok, maslinovo ulje i listiće svežeg peršuna.
  5. Dodajte sveži ili sušeni đumbir u smutije.

Isprobajte… Smuti od đumbira

Kako da ga očistite i pripremite za upotrebu

Upotreba svežeg đumbira lakša je nego što izgleda. Upotrebite ivicu kašičice da izgrebete koru, a zatim jednostavno nasecite ili narendajte onoliko lekovitog korena koliko vam je potrebno. U frižideru ga čuvajte neoljuštenog, u zatvorenoj posudi (idealno: vakuumiranoj!), nekoliko nedelja, ili ga umotajte u plastičnu foliju i zamrznite – na taj način ga možete čuvati mesecima. (Nema potrebe da ga odmrzavate pre upotrebe.) Ukoliko nemate svež koren, uvek ga možete zameniti sušenim đumbirom u prahu (umesto 1 kašičice svežeg đumbira, stavite ½ kašičice onoga u prahu).

lepotaizdravlje.rs piotrszczepanekfotoart/iStock/Getty Images Plus via Getty Images