Sorento w/@ponocnijahac: Savršena baza za istraživanje Amalfi obale (i uživanje u životu)


Smešten na južnoj strani Napuljskog zaliva, Sorento je jedan od onih gradova koji uspešno kombinuju sve ono zbog čega volimo Italiju – duboko plavo more, raskošnu prirodu, bogatu istoriju, izuzetnu kuhinju i neodoljivi šarm juga. Uz sve to, njegova lokacija ga čini idealnom bazom za istraživanje čitave Kampanije – od Amalfi obale i ostrva Kapri, do Pompeje i Napulja. Zato nije čudno što ga biraju i oni koji žele mir i oni koji žele dinamiku, kao i svi koji veruju u filozofiju la dolce vita.
Ovog puta, u la dolce vita avanturu nas vodi fotograf i influenser Stefan Burmazević (@ponocnijahac) koga je poslovno putovanje navelo u Sorento, grad u kojem možete doručkovati s pogledom na Vezuv, ručati ribu u staroj luci i veče provesti uz vino i pogled na svetla Kaprija. Mesto gde se istorija i savremenost prepliću, gde su ritam i energija obale savršeno izbalansirani sa mirom, šarmom i mediteranskom elegancijom. Iako je savršena baza za istraživanje šire regije, Sorento je i sam po sebi dovoljan razlog da i vi spakujete kofere. Jer ovde, između mora i neba, život zaista ima drugačiji ukus.
Sorento: Kako stići do njega?
Najpraktičniji način da stignete do Sorenta jeste avionom do Napulja, čiji aerodrom je udaljen oko pedeset kilometara. Odande postoji više opcija: najčešći izbor je voz Circumvesuviana koji iz stanice Napoli Garibaldi vozi direktno do Sorenta, a putovanje traje nešto više od sat vremena. Ako putujete s više prtljaga ili želite više komfora, moguće je iznajmiti auto, iako treba imati u vidu da su putevi u ovom delu Italije često uski, krivudavi i prometni. Leti je dostupan i trajekt koji povezuje Napulj i Sorento, a koji ne samo da je udoban već nudi i fantastičan pogled na obalu – idealan uvod u ono što vas čeka.
Gde odsesti?
Ponuda smeštaja u Sorentu je raznovrsna i može zadovoljiti najrazličitije ukuse i budžete. Oni koji žele luksuz i panoramski pogled na zaliv mogu se odlučiti za prestižne hotele kao što su Grand Hotel Excelsior Vittoria ili Bellevue Syrene. U starom jezgru grada nalaze se brojni manji hoteli i apartmani koji nude autentičan ambijent i neposredan kontakt sa lokalnim životom. Ako vam je cilj mir i privatnost, odlična opcija su vile i agroturizmi u okolini, posebno u mestu Massa Lubrense koje se nalazi na svega petnaestak minuta vožnje od centra Sorenta, ali je potpuno uronjeno u zelenilo i mirise mediteranskog bilja.
Šta obići u gradu?
Iako je Sorento relativno mali grad, u njemu ima mnogo toga što vredi videti i doživeti. Srce grada je Piazza Tasso, glavni trg i omiljeno mesto za jutarnji espresso i posmatranje prolaznika. Iz njega se račvaju ulice starog grada – uske, kamenom popločane, pune lokalnih radnji, poslastičarnica i rukotvorina. Marina Grande, stara ribarska luka, odiše autentičnom atmosferom i idealno je mesto za lagani ručak uz obalu. Vila Comunale, park iznad litica, pruža jedan od najlepših pogleda na Napuljski zaliv, posebno u vreme zalaska sunca. Ne treba zaobići ni klaustar San Francesco, tihi kutak istorije i duhovnosti, često korišćen kao pozornica za venčanja i kamerne koncerte. Miris limuna prati vas na svakom koraku, jer je limun zaštitni znak Sorenta. Lokalni limoncello je među najcenjenijima u Italiji, a u radnjama i na pijacama možete pronaći sve – od likera i sladoleda, do parfema i sapuna na bazi limuna.
Izleti iz Sorenta
Jedna od najvećih prednosti boravka u Sorrentu jeste njegova pozicija. Odavde se lako može obići čitava Amalfi obala – Positano, Amalfi i Ravello su dostupni automobilom, autobusom, a leti i brodom. Do ostrva Kapri brod vozi svakodnevno, a vožnja traje oko pola sata. Ljubitelji arheologije i istorije mogu obići Pompeju i Herkulanej, koji su povezani istom železničkom linijom kao i Napulj. I sam Napulj je dovoljno blizu da se obiđe tokom jednodnevnog izleta, naročito ako želite da isprobate originalnu napuljsku picu ili posetite muzej sa eksponatima iz Pompeje.
Hrana i piće
Kao i svaki deo Italije, i Kampanija ima svoje kulinarske specijalitete. U Sorentu ćete na meniju često naći gnocchi alla sorrentina, tradicionalno jelo sa mekanim njokama u sosu od paradajza i mocarele. Morski plodovi su izuzetno sveži, posebno u restoranima u Marini Grande, gde se često služe već nekoliko sati nakon ulova. Slatkiši su jednako impresivni, a posebno se preporučuje tartufo – bogata sladoledna poslastica koju obožavaju i lokalci i turisti. Obrok se obično završava čašicom limoncella, serviranom ledeno hladnog, uz pogled na more i sunce koje tone za Kapri.
Kada posetiti Sorento?
Najbolji period za posetu Sorentu je proleće i rana jesen. Maj, jun i septembar donose idealne temperature, manje gužve i savršene uslove za uživanje u moru i izletima. Jul i avgust su najprometniji meseci – tada je grad pun turista, cene su više, a temperature često visoke. Ipak, atmosfera u to vreme je živopisna i dinamična. Zimi je grad mirniji, ali i dalje lep – iako su mnoge letnje atrakcije zatvorene, Sorento tada nudi tišinu i autentičnost koja se retko sreće u popularnim destinacijama.
#5 stvari koje ne treba propustiti u Sorentu
#1 Posmatranje zalaska sunca iz Vile Comunale
Ako postoji jedno mesto koje najbolje opisuje atmosferu Sorenta, to je terasa u okviru Vile Comunale. Park smešten na vrhu litice, između palmi i borova, pruža spektakularan pogled na Napuljski zaliv i ostrvo Kapri u daljini. Dolazak u predvečerje, dok grad lagano utihne, a nebo se preliva iz narandžaste u zlatnu, pravi je doživljaj. Često se na toj terasi svira klasična gitara ili violina uživo, pa zalazak sunca postaje gotovo filmski.
#2 Šetnja starim gradom i degustacija lokalnih proizvoda
Stari deo Sorenta, sa svojim vijugavim uličicama i kamenim fasadama, krije mnoštvo radnji koje nude domaće proizvode: maslinovo ulje, sušene začine, sir, vino i naravno – limun u svim oblicima. U nekim radnjama možete i probati lokalni limoncello ili uživo gledati kako se pravi svež sladoled. Ulica Via San Cesareo idealna je za laganu šetnju, suvenire i spontan razgovor s meštanima.
#3 Ručak u Marini Grande
Marina Grande nije velika ni luksuzna, ali upravo u tome leži njen šarm. Stara ribarska luka očuvala je autentični izgled i opuštenu atmosferu. Restorani su poređani tik uz obalu, a ribari doslovno dopremaju ulov direktno do kuhinje. Ako želite da probate najukusniji tanjir školjki, lignji ili brancina na žaru, ovo je pravo mesto. Uz miris mora i lagani povetarac, ovde i najjednostavnija večera postaje iskustvo.
#4 Izlet brodom do Kaprija
Biti u Sorentu, a ne posetiti Kapri, bila bi prava šteta. Svakodnevno iz luke kreću brodovi ka ovom glamuroznom ostrvu koje kombinuje prirodne lepote, istoriju i eleganciju. Plovidba traje oko pola sata, a pogled tokom puta je fantastičan. Na Kapriju možete obići čuvenu Plavu pećinu (Grotta Azzurra), provozati se žičarom do vidikovca Monte Solaro ili prošetati vrtovima Avgustusa. A ako ništa drugo, dovoljan je i espreso u Kaprijevom centru, uz tiho posmatranje sveta koji prolazi.
#5 Jednodnevni izlet u Pompeju
Jedna od najvećih prednosti boravka u Sorentu je blizina drevne Pompeje. Iz grada možete lokalnim vozom stići direktno do arheološkog nalazišta za nešto više od pola sata. Hodanje kroz ulice koje su pre više od 2.000 godina bile deo živog grada, a koje su ostale očuvane ispod pepela Vezuva, iskustvo je koje ostavlja snažan utisak. Preporuka je da izlet započnete ujutru, kada još nema velikih gužvi, i da ponesete kapu, vodu i udobne cipele – Pompeja je ogromna i lako ćete provesti nekoliko sati u šetnji kroz vreme.
Foto: Stefan Burmazević