Prirodni fenomeni koji nas ostavljaju bez daha

by | januar 27, 2015

Verujemo da ne postoji osoba koja ne uživa u prikazu duge ili munja koje presecaju nebo. Koliko zastrašujuće može biti, toliko je i veličanstveno. Ali postoje neki prirodni fenomeni koji su manje poznati, ali ništa manje spektakularni.

Foto: pixabay, Zajcsik

Foto: pixabay, Zajcsik

Za standardne prirodne fenomene manje-više svi su čuli, ali postoje neki koji su toliko zapanjujući da prosto ne verujemo da su realni. Danas vam predstavljamo upravo takve, malo poznate, ali neverovatne prirodne fenomene.

Bela duga

Ova retka pojava javlja se samo u slučaju kada su kapljice vode odgovorne za prelamanje sunčeve svetlosti određenih veličina (preciznije 2 mm). Ove duge su veoma retke, a stvaraju belu svetlost koja je zaista neverovatan fenomen.

Članak se nastavlja posle reklama

Katatumbo munje

Na ušću reke Katatumbo u Venecueli grom sigurno udara više puta, toliko da u tom trenutku na nebu stvara pravi spektakl. To je jedinstveni prirodni fenomen koji se javlja samo na tom mestu ušća u jezero. Munje visoke i 5 km udaraju u vodu od 140 do 160 puta godišnje i po 10 sati dnevno. Do ovog fenomena dolazi jonizovanjem gasova, posebno metana, koji nastaje zbog raspadanja organskih materija u močvarama.

Članak se nastavlja posle reklama

Kapućino obala

U Sidneju se svakih nekoliko decenija desi ovaj fenomen koji je originalno nazvan kapućino obala. Cela plaža bukvalno postane poput šoljice kapućina. Ovakvu morsku penu proizvode alge i otpad koji se gomilaju duž obale. A ponekad se stvore i takvi balončići kao da je neko prosuo veliku količinu šampona u more.

Članak se nastavlja posle reklama

Miraž

Miraž je optička varka koja nastaje zbog prelamanja svetlosti u atmosferi, najčešće po vrelom danu u pustinji. Sećate se čuvenih fatamorgana, one spadaju u ovu pojavu. Sigurno vam nekada kada gledate planine u daljini deluje kao da plutaju po nebu, to je optička varka koju nazivamo miraž.

Vulkanske munje

Ove munje se još nazivaju i „prljave munje“, a jedne su od najređih, jer se mogu videti samo prilikom erupcije vulkana. Pozitivno naelektrisane čestice odlaze u atmosferu tokom erupcije i prouzrokuju pravi vatromet iznad vulkana.

Članak se nastavlja posle reklama

Mesečeva duga

Da li ste znali da mesečeva svetlost može da izazove dugu? Jeste da je slabijeg intenziteta, jer je i njegova svetlost slabija, ali svakako je divna. Mesečeva duga retko se vidi, jer moraju da se stvore posebni uslovi za njenu pojavu, ali i vi morate da se nađete na pravom mestu u pravo vreme.

Kiša riba

Članak se nastavlja posle reklama

Više deluje kao legenda nego kao stvarnost, a sama pojava izazvala je mnogobrojne polemike još od 1700. godine pa do danas. Tokom velikih kišnih oluja deluje kao da ribe padaju direktno sa neba na ulice. Veruje se da jake kiše izbace ribe kroz podzemne vode na površinu. Kroz istoriju nisu bile samo ribe u pitanju, već i žabe, zmije, miševi…

Vatreni tornado

Ova vrsta tornada povezana je sa olujama i grmljavinom, ali ne spada u klasičnu vrstu tornada. Najčešće se javljaju oko velikih požara, jezgro im je u plamenu, a oko njega se nalazi prsten od vazduha koji ga napaja kiseonikom. I mogu da budu smrtonosni baš kao što izgledaju.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: