Objavljene dobitnice Knjiga meseca
U susret Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga (23-30. oktobar), u našoj redovnoj rubrici Knjige meseca, postavili smo vam pitanje Kojeg pisca biste voleli da upoznate? Izabrali smo najzanimljivije odgovore koji će biti nagrađeni naslovima koje vam predstavljamo u nastavku teksta.
Priredila: Jasmina Ubiparip
Muškarac u grlu, Vedrana Rudan (Laguna, 499 din.)
Kroz odnos glavne junakinje s različitim muškarcima, Vedrana Rudan u najnovijem delu bez dlake na jeziku otvara nekoliko novih tematskih okvira. Ispod spoljašnjeg sloja narativa lagano izbija opor utisak o nemogućnosti komunikacije, o teškoćama na koje nailazimo u nastojanjima da dosegnemo ideal istinske bliskosti između dvoje ljudi.
Čaj od šljiva, Lazar Džamić (Laguna, 499 din.)
Najveći deo sadržaja ove knjige čine kolumne, koje je autor objavljivao u Novom magazinu. U svakoj od njih on suptilno poredi mentalitet i navike Srba i Engleza, sa simpatijama za obe strane. Jezik kojim to čini je jednostavan i otmen, metafore su mu maštovite i pametne, a zapažanja lucidna i duhovita.
Fantastične priče, Leopoldo Lugones (Agora, 800 din.)
Priče jednog od najuticajnijih pisaca u istoriji argentinske književnosti kreiraju šaroliki, fantastični univerzum. U njemu figuriraju ezoterija, okultizam, teozofija, mitovi, narodna verovanja, hrišćanski motivi, čarobni predmeti i buntovne životinje. Natprirodne fenomene često izazivaju sami junaci, bilo naučnim eksperimentima, kršenjem božanskih zapovesti, prkosnim stavom ka nostranom ili čak taštinom i ljubavnim nepromišljenostima.
Prvi negativac, Miranda Džulaj (Booka, 891 din.)
Spektakularan debitantski roman priznate umetnice, autorke bestselera Baš ti, baš tu, istovremeno je potresan, prljav, nežan, duhovit – potpuno u njenom stilu… Do zapleta dolazi kad Čeril Glikman njeni šef i šefica zamole da privremeno primi kod sebe njihovu dvadesetogodišnju ćerku Kli, te njen ekscentrično uređen svet počinje da se raspada u paramparčad. Ali upravo Kli, sebična i okrutna seks-bomba, svojim maltretiranjem primorava Čeril da se suoči sa stvarnošću i omogućava joj da, potpuno neočekivano, pronađe ljubav svog života.
Kafa na užarenom pesku, Lena Manda (Kamelia, 727 din.)
Da li su odsustvo smeha i rutina u braku razlog za razvod? Šta će se desiti kad smeh uđe u njen život… ali kroz prozor susedne kuće? Šta će biti kada bude morala da izabere između velike ljubavi pune izazova i stare ljubavi koja nema ništa novo da ponudi? Kafa na užarenom pesku roman je koji se bavi svakodnevnim životom, usponima i padovima. Imena junaka? Nisu važna… Zato se nigde ne pominju. Mogao bi biti svako. Neka čitalac junacima ove priče dâ imena koja želi i neka nakratko živi njihov život. Možda uz šoljicu kafe na užarenom pesku…
Foto: @zeljkou, PR
Nagrađeni dobitnici su:
Čitateljka Beba koja nam je ostavila komentar: Moje detinjstvo, devojastvo, i neke malo ozbiljnije dane, obelezila je Dzejn Ostin. Njenim romanima se vracam, uzasno se radujem jer su ekranizovani, i besomucno gledanje tih predivnih filmova ugrejalo je mnoge duge, zimske noci. Njena biografija me je jako intrigirala, blizak odnos sa starijom sestrom, okruzena sestoricom brace, provela je zivot kao veliki zaljubljenik u pisanu rec, i obrazovanje. U to mracno vreme kada zene nisu smele ni da pomisle na skolovanje, njeno je bilo izuzetno visoko.
Cinjenica da je nosila epitet usedelice, i da za to nije mnogo marila, kao i to da je odbila bracnu ponudu jer nije volela ukazanu “priliku” koja joj se ukazala, govori sasvim dovoljno o jacini jedne naizgled krhke dame.
Talenat kojim je pretakala u pisanu rec toliko zivopisno medjuljudske odnose viktorijanskog doba, vodi nas tamo negde, daleko, i nagoni na razmisljanje o nekom Darsiju koji je izmedju jave i sna, a opet ideal.
Dzejn Ostin zivi, i zivece sve dok njena dela zive kroz nas, istinske zaljubljenike u pisanu rec 🙂
Čitateljka Dragana koja nam je ostavila komentar: Svake godine pred Sajam knjiga osecam se pomalo tuzno. Dok prolazite kroz sarenoliki svet knjiga, shvatite da mnoge od njih nikada necete dodirnuti, a kamoli procitati. Duboko u mojoj podsvesti ostala je davno procitana Cehovljeva prica o trgovcu koji je u jednom neprosvecenom provincijskom gradu otvorio knjizaru. Prodata je samo jedna knjiga, dok je trgovac ubedjivao sebe da za prosvecivanje naroda mogu posluziti i razne druge sitnice. Knjige su stavljene ispod tezge. Naravno, vremenom su i one nasle svog kupca – petnaest kila za jednu rublju! …Zar knjige nisu simbol duhovne kulture i zelje da se uzdignemo iznad banalnog, primitivnog i materijalnog? Da li bi isto rekao i Cehov ili bi bio skrt na recima ostavljajuci nama da razmisljamo? Kada bi bilo mogucnosti da mu se obratim, ne bih ga nista pitala, samo bih mu rekla da je Cehov danasnjice isti onaj koji je nekada pisao o duhovnoj zapustenosti, dosadi, socijalnoj bedi, nepravdi, porazenim ljudima koji od zivota nisu dobili nista. Sigurna sam da ni Ivo Andric ne bi bio recitiji, a ni da danasnja omladina ne bi razumela kako je to u njegovom detinjstvu knjiga bila zelja i nedostizna stvar. Mladim piscima je ostavljen tezak zadatak da se u doba globalizacije svojim stvaralastvom bore za ocuvanje celokupne kulture, a omladini ostaje poruka da se trgne iz sna i krene u borbu za ocuvanje pravih vrednosti.
Čitateljka Milena koja nam je ostavila komentar: Andrić, bez dilema! Od njegovih dela samo je rečitiji njegov život! Andrićeve staze, višegradske, evropske, diplomatske, ljubavne sačinile su svet njegovih pripovetki, ispisanih najsavršenijim stilom za koji znam. Taj mir kojim pripoveda magičan je i svemoguć, no ispod slojeva njegove pomirljivosti živi tako silovita strast i vatra, da toj magiji u pisanoj reči kraja nema!
Čitateljka Danijela koja nam je ostavila komentar: Najviše bih volela da upoznam Mešu Selimovića.On je uvek tako divno i sa distance kao u odblesku večnosti znao da odmeri i mudro govori o svakoj stvari i o najtananijim osećajima ljudskog postojanja i duše. Pričala bih mu o danu kada sam kupila komplet njegovih knjiga i rekla bih mu koja me je najviše rastužila,obradovala,utešila ili oplemenila i zahvalila bih mu se što me je naučio najdivnijoj poruci da je ”Bez ljubavi svako uvijek na gubitku”.
Čitateljka Zora koja nam je ostavila komentar: Da je čudnim slučajem rođena u nekom velikom narodu, Isidora Sekulić bi bila slavna kao njene savremenice – Virdzinija Vulf, Simon de Bovoar, Margaret Jursenar. Najumnija žena srpske književnosti 20.veka, živela je skromno, okrenuta svom duhovnom svetu. Verovala je u istinu i lepotu, a ostala je uskraćena za mnoga priznanja. Razgovarala bi uvek o književnosti, o ličnim stvarima nikada ništa. Zašto Crnjanskom nikada nije oprostila smeh dok je pokušavala da ustane iz ledene bare? Da li bi došla na modnu reviju inspirisanu njenim načinom odevanja? Da li bi se žena satkana od inteligencije, skromnosti i elegancije obučena u dugu haljinu sa dubokim dekolteom, velikom kragnom i dugačkim perlama našla u prvom redu?
Molimo srećne dobitnice da nam se jave na redakcijski mejl [email protected] i ostave nam svoje podatke kako bismo se dogovorili oko preuzimanja poklona.