Akcijom Zdravka protiv raka dojke

by| januar 17, 2011

U organizaciji Društva za borbu protiv raka Sombor, uz podršku kompanije Avon Srbija, pokrenuta je akcija „Zdravka“ koja će od januara do marta 2011. specijalizovanim radionicama u šest sela opštine Sombor obučiti i povećati svest kod žena o načinima prevencije raka dojke, očuvanja zdravlja i usvajanja zdravih stilova života i navika redovnih lekarskih kontrola.

Briga o ZDRAVLJU ŽENE je i poruka akcije „ZDRAVKA“ – radionica prevencije raka dojke koja će se održati tokom prva tri meseca 2011 godine u naseljenim mestima grada Sombora: Kljajićevo, Čonoplja, Svetozar Miletić, Stanišić, Bački Monoštor i Kolut.

Planirano je da tokom 12 radionica 1200 žena dobije ključne informacije o važnosti prevencije raka dojke i zdravlja uopšte, kao i da se bolje upoznaju sa lekarima sa svoje opštine i usvoje naviku redovnih lekarskih kontrola. Učesnice radionica će takođe imati mogućnost da više saznaju o iskustvima žena koje su pobedile rak dojke kao i da svojim radovima učestvuju u izložbi rukotvorina u organizaciji Društva za borbu protiv raka.

Cilj akcije „Zdravka“ je povećanje svesti o sopstvenom zdravlju i tome kako ga sačuvati posebno kod žena u seoskoj sredini; edukacija o faktorima rizika za pojavu malignih bolesti i samopregledu dojki, usvajanje zdravih stilova života i navika redovnih kontrola kod lekara. Upoznajući iskustva žena lečenih od raka dojke, zdrave žene stiču saznanje da je kvalitetan život moguć i nakon lečenja i da je važno bolest otkriti na vreme.

Na radionicama se zdrave žene motivišu na redovne lekarske kontrole kao i na solidarnost i volonterizam u pomoći ženama koje se trenutno leče od raka dojke. U radionicama aktivno učestvuje i lokalni lekar iz sela, pa se stvara novi nivo međusobnog poverenja između primaoca i davaoca usluga vezanih za zdravlje.

Članak se nastavlja posle reklama

Radionice „Zdravka“ imaju i dodatnu ulogu kojom unapređuju socijalni život žena u seoskoj sredini: okupljanjem na ovakvim radionicama žene se druže, razmenjuju svoja iskustva, svoja interesovanja, uče o svome zdravlju i zdravlju svoje porodice, prikazuju svoju umešnost kroz rukotvorine. Ovo sve doprinosi zdravoj, priznatoj, zadovoljnoj i motivisanoj ženi što je jedan od ključnih uslova zdrave i uspešne žene i njene porodice.

Kroz ovakve akcije promoviše se važna uloga udruženja građana, kao i društveno odgovornog ponašanja celokupne zajednice da u svom okruženju sprovode bolju zdravstvenu zaštitu žena. Kompanija Avon Srbija je prepoznala važnost i značaj akcije «Zdravka» u borbi protiv raka dojke i donatorskim sredstvima u okviru svoje Akcije za borbu protiv raka dojke podržala akciju. Pokrovitelji akcije su i Ministarstvo Zdravlja RS i Pokrajinski sekretarijat za zdravlje. 

 

Članak se nastavlja posle reklama

Raspored radionica „ZDRAVKA“ 2011.

JANUAR
1.Kljajićevo, 17.01.2011 ponedeljak, Dom kulture u17 sati
2.Čonoplja 25.01.2011 utorak, Dom Kulture u 17 sati

Članak se nastavlja posle reklama

FEBRUAR
3.Svetozar Miletić, 1.02.2011 utorak, Velika sala MZ u 17 sati
4.Stanišić , 3.02.2011 četvrtak, OŠ „I.G.Kovačić“ u 17 sati
5.Bački Monoštor, 10.02.2011, četvrtak Dom kulture u 17 sati
6.Kolut, 15.02.2011 utorak, u Restoran „Šaran“17 sati
7.Kljajićevo, 17.02.2011,četvrtak Dom kulture u 17 sati
8.Čonoplja, 24.02.2011, četvrtak Dom kulture u 17 sati

MART
9.Svetozar Miletić 3.03.2011, četvrtak Velika sala MZ u 17 sati
10.Stanišić 10.03.2011, četvrtak, OŠ „I.G.Kovačić“ u 17 sati
11.Bački Monoštor, 17.03.2011, četvrtak, Dom kulture u 17 sati
12.Kolut, 24.03.2011,četvrtak Restoran „Šaran“ u 17 sati

 

O raku dojke
Rak dojke je jedan od najčešćih oblika kancera kod žena i vodeći uzročnik smrtnosti žena u celom svetu. U Srbiji svaka 12. žena oboli od ove bolesti koja se uspešno leči u preko 90% slučajeva ukoliko se otkrije na vreme. Lek protiv raka dojke još uvek ne postoji i zato su prevencija i rana dijagnostika od ključne važnosti u borbi protiv ove bolesti. 

O Društvu za borbu protiv raka Sombor
Društvo za borbu protiv raka u Somboru postoji 41 godinu, sa osnovnim ciljem prevencije maligne bolesti u našoj sredini. Godišnje organizujemo oko 200 različitih aktivnosti u kojima učestvuje i do 6000 sugradjana. Naši sugrađani se podučavaju kako sačuvati svoje zdravlje i od štetnih navika pušenja, prekomerne ishrane, sunčanja i održanja zdrave životne  sredine. Kroz razne projekte stanovništvo se upoznaje sa važnosti redovnih kontrola, podstičemo  zdravstvene radnike i zajednicu na društveno odgovorno ponašanje, volonterizam, solidarnost i aktivno učestvovnje u prevenciji maligne bolesti. Posebna pažnja se poklanja radu u klubovima lečenih osoba od maligne bolesti i psihosocijalnoj u fizičkoj rehabilitaciji, kao i uključivanju lečenih osoba  u normalne životne tokove.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Tagovi: