Antivirusni lekovi smanjuju rizik od HIV-a
Uzimanjem antivirusnih lekova oralnim putem za 44 odsto se smanjuje rizik zaraze pacijenta, muškarca homoseksualca, rezultati su do sada najveće studije posvećene prevenciji side.
„Rezultati ispitivanja su veoma važni i donose čvrst dokaz da se može smanjiti rizik od infekcije od seropozitivnih (zarženih virusom HIV-a) i obolelih od side“, izjavio je direktor Američkog instituta za alergije i infektivne bolesti Entoni Fauči.
Američki predsednik Barak Obama izjavio je da je ohrabren rezultatima istraživanja o prevenciji širenja virusa HIV-a.
„Premda je neophodno sprovesti još istraživanja, ova studija predstavlja početak nove ere u prevencija od HIV-a“, dodao je Obama.
Muškarci koji imaju homoseksualne odnose najviše su pogođeni infekcijom HIV-a. U SAD oni predstavljaju svake godine 53 odsto novih obolelih.
Klinička ispitivanja su sprovedena na 2.449 muškaraca, od kojih 29 transseksualaca, nezaraženih, između 18 i 67 godina, s redovnim homoseksualnim odnosima.
Studija je sprovedena od 2007. do 2009. godine u šest država – Južnoj Africi, Tajlandu, Peruu, Ekvadoru, Brazilu i SAD.
Svaki ispitanik je uzimao oralnim putem kombinaciju antivirusnih lekova – po 200 miligrama emtricitabina i 300 miligrama tenofovira.
Rezultati su pokazali da je bilo 100 slučajeva zaraze tokom dve i po godine studije koju su vodili naučnici iz Instituta za virusologiju i imunologiju u Kaliforniji.
Od 100 zaraženih, 36 je bilo onih koji su uzimali antivirusne lekova, a 64 koji su uzimali placebo, što znači da dnevna doza antivirusnih lekova smanjuje rizik zaraze za 43,8 odsto, navodi se u studiji objavljenoj u naučnom časopisu New England Journal of Medicine.
U svetu se svake godine od virusa HIV-a zarazi 2,7 miliona ljudi, najviše u podsaharskoj Africi.
Izvor: Beta