Davaoci BUBREGA ne umiru ranije
Zdrave osobe koje su donirale bubreg nisu izložene riziku da umru pre nego osobe koje nisu davaoci, objavili su američki stručnjaci sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Hopkins u Baltimoru.
Oni su došli do tog zaključka na uzorku od 80.347 Amerikanaca koji su poklonili bubreg, najčešće nekom rođaku, počev od 1. aprila 1994. Njihovo zdravlje je potom praćeno i do 12 godina.
Opšte stanje i životni vek tih davalaca je poređeno sa 9.000 učesnika američke zdravstvene studije, koji nisu donirali bubreg.
U periodu od 1994. do 2009. godine smrtnost donora pri samoj operaciji se nije promenila, uprkos razlikama u hirurškoj praksi i selekciji davalaca.
U prvih 90 dana posle davanja bubrega, smrtni rizik je neznatno povećan – u tom periodu je umrlo 25 od 80.347 davalaca bubrega, obuhvaćenih studijom ali je u ostatku praćenog perioda stopa smrtnosti među donorima bila ista, nekad čak i niža nego među osobama iz kontrolne grupe.
Muški donori imali su statistički višu stopu smrtnosti od ženskih tokom godinu dana nakon intervencije, a taj rizik je takođe bio nešto veći kod Afro i Hispanoamerikanaca.
U SAD danas oko 80.000 osoba čeka na bubreg, a od 17.000 operacija presađivanja ovog organa godišnje, 6.000 se obavi zahvaljujući živim donorima.
(Tanjug)