DECA zbog pušenja ugorožena kod kuće

by| februar 1, 2010

„Broj pušača u Srbiji se smanjuje, ali problem predstavlja to što je tri četvrtine dece i dalje izloženo duvanskom dimu u svojim domovima“, izjavio je juče ministar zdravlja Tomica Milosavljević povodom Nacionalnog dana bez duvanskog dima.

spasite decu od cigatera

– Svest o štetnosti duvanskog dima raste među pušačima. Ipak, to nije dovoljno, roditelji mogu da urade mnogo toga da zaštite svoju decu od štetnosti duvanskog dima u svojim kućama – rekao je Milosavljević.

 

Zakon uskoro na snazi
On je podsetio da je Vlada krajem prošle godine usvojila Zakon o zaštiti građana od štetnih efekata duvanskog dima i izrazio nadu da će i Skupština Srbije u što skorijem roku usvojiti taj dokument.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Ministar je podsetio da je novim zakonom predviđen zabrana pušenje na radnom mestu, a i ugostiteljski objekti će prostor deliti na nepusački, koji će biti bliži ulazu, i pušački koji će biti dalje od ulaza. Ako je prostor manji od 80 kvadratnih metara, vlasnici mogu odlučiti da restoran ili kafić bude potpuno nepušačka zona.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Nacionalni dan borbe protiv duvanskog dima, 31. januar obeležen je manifestacijom „Osveži prostor – izbaci duvanski dim“ na Trgu Republike u Beogradu. Beogradski domovi zdravlja izložili su štandove sa edukativnim štampanim materijalom o štetnosti duvanskog dima koji je deljen prolaznicima.

 

Članak se nastavlja posle reklama

U Srbiji 33,6 aktivnih pušača
– U duvanskom dimu ima na hiljade štetnih supstanci koje utiču loše na zdravlje. Od tih 1.000 negde oko 50 su dokazano kancerogene za čoveka. Podjednako su ugroženi i aktivni pušači i oni koji udišu dim, odnosno pasivni pušači – rekla direktorka Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ Tanja Knežević i dodala da oko 70 odsto dece živi u kući gde neko od ukućana puši i ta deca imaju astmu ili neku vrstu alergije.

 

Inače, pušenje jenajvažniji faktor za nastanak velikog broja bolesti koje se mogu sprečiti promenom ponašanja, a da je promena ponašanja najteži izazov. Prema poslednjem istraživanju Ministarstva zdravlja Srbije koje je urađeno 2006. godine, u Srbiji svakodnevno puši 33,6 odraslih stanovnika.

 

Među decom od 13 do 15 godina 8,8 odsto dečaka i 8,3 odsto devojčica navelo je da puši, dok je 42,7 učenika navelo da je bar jednom probalo cigarete. Novo istraživanje biće urađeno 2012. godine. U Srbiji za sada ima 20 savetovališta za odvikavanje od pušenja. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije iz 2008. godine u svetu puši više od jedne milijarde ljudi.

Članak se nastavlja posle reklama

 

(Beta)

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: