Genskom terapijom protiv posledica infarkta
Grupa francuskih naučnika iz Instituta za zdravlje i medicinska istraživanja (Inserm) razvila je novi terapijski metod koji omogućava regeneraciju srčanog mišića, kao i srčanog tkiva, nakon infarkta.
Radi se o ubrizgavanju ćelija sopstvene koštane srži pacijenta koji je doživeo infarkt, kako bi se regenerisao srčani mišić.
Naučnici su došli do tih rezultata tako što su sproveli istraživanje „Bonami“ od 2005. do 2009. godine na 101 pacijentu mlađem od 75 godina na bolničkom lečenju zbog prvog doživljenog infarkta miokarda, ocenjenog kao „težak“ i „skorašnji“.
Istraživanje je sprovedeno tako što je prvo na svim pacijentima urađen hiruški metod – angioplastija, kojim se proširuju određeni delovi arterije.
Potom su pacijenti podeljeni u dve grupe – jednu kontrolnu i drugu u kojoj su pacijentima ubrizgavane ćelije iz sopstvene koštane srži, takozvane „autologne“ ćelije, kako bi se regenerisao srčani mišić oštećen tokom infarkta.
Rezultati su pokazali da srčana ćelijska terapija ima pozitivan uticaj na srčani mišić, pre svega, u periodu od tri meseca nakon infarkta.
Ta terapija ima velike prednosti za pacijenta, jer ne zahteva nikakvu hiruršku intervenciju.
Ukoliko rezultati francuskog istraživanja budu potvrđeni, otkriveni metod bi mogao da, kako su istakli autori istraživanja, predstavlja novu terapeutsku perspektivu za više hiljada osoba u svetu godišnje, koji dožive teži oblik infarkta miokarda.
Izvor: Tanjug