Izborite se sa PMS-om

by | jul 17, 2013

Ponekad osećate da biste mogli da vodite ljubav sa partnerom svakog dana, a onda dođe period kada želja za nežnošću i intimom nestane? Ili, u određenim danima sjajno ste raspoloženi, osećate se kao da biste mogli „dotaći zvezde“, a zatim naiđe „ono“ vreme kada ste razdražljivi, tužni (ni sami ne znate zbog čega) i kada vam je najprijatnije da budete sami? Najvažniju ulogu u tim promenama igraju hemija našeg organizma i biološki ritmovi.

pms

Dan prvi

Članak se nastavlja posle reklama

To je dan kada dobijate menstruaciju. Nivo estrogena i porgesterona je nizak. Unutrašnji zid materice i neoplođeno jajašce se „razdvajaju“ i ono se izbacuje napolje, izvan tela žene. Mogućnost da zatrudnite tog dana iznosi oko 2%.

Raspoloženje

Nestabilno je. Osećate tugu, napeti ste i imate osećaj da biste mogli da „eskplodirate“ bez određenog razloga. Osim toga, moguća je i pojava nesanice zbog osećaja težine u donjem delu stomaka i eventualnih grčeva (koji nisu ništa drugo do blage kontrakcije materice). Zo to su krivi prostaglandini, hormoni koji se oslobađaju sa zida materice, a koji često dovode i do pojave glavobolje. Ti procesi koji se odvijaju u vašem organizmu ne obećavaju ništa dobro, drugim rečima, toga dana retko se koja žena oseća dobro, poletno i raspoloženo.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta da učinite?

Pokušajte da popravite raspoloženje pravom hranom. Najprikladnija namirnica za to jeste riba, naročito bela, jer sadrži omega 3 nezasićene masne kiseline, koje predstavljaju odličan „lek“ protiv tuge, pa i depresije. Konzumiranjem ribe povećava se količina serotonina u krvi, a to je hormon koji je „odgovoran“ za sreću i raspoloženje. Ako osećate jaku nervozu i napetost, bavite se gimnastikom, opteretite krvotok i pojačajte cirkulaciju, to će vas oslobodi napetosti i nervoze.

Članak se nastavlja posle reklama

Od 2. do 6. dana

Nalazite se usred menstrualnog krvarenja, ali se nivo estrogena polako podiže.

Članak se nastavlja posle reklama

Raspoloženje

Polako, ali sigurno, počinje da se popravlja zahvaljujući većoj količini ženskih hormona koji pospešuju delovanje serotonina i dopamina, materije koju luče ćelije mozga. Primetićete da vam jača pažnja i da vam se popravlja pamćenje, a i intelektualne sposobnosti polako se vraćaju na uobičajen nivo.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta da učinite?

Još uvek ste osetljivi i zato izbegavajte sukobe sa partnerom i prijateljima. Ako osetite da gubite prisebnost ili vam se plače zbog svake sitnice, radite vežbe relaksacije – one bi trebalo da vas opuste i smire. Što se seksa tiče, prepustite se nežnostima, poljupcima, nežnim rečima i romantici. U tim danima, ženama nije potreban seksualni odnos, već mnogo nežnosti i emotivnog zadovoljstva.

Od 7. do 11. dana

Članak se nastavlja posle reklama

Menstruacija je završena i estrogen, čiji nivo i dalje raste, dovodi do sazrevanja jajašceta i izaziva bubrenje zidova materice i tako se stvara povoljan „teren“ za njegovo usađivanje. I nivo testosterona je u porastu, kao i nivo hormona koji proizvodi nadbubrežna žlezda, koji, osim što sintetizuje estrogen i testosteron, utiče i na raspoloženje.

Raspoloženje

Mirniji ste i veseliji, ali i vitalniji. Zahvaljujući novoj ravnoteži hormona, vidno se popravlja vaše raspoloženje, mišići postaju elastičniji, popravlja vam se pamćenje i koncentracija. Osećate se snažnije i poletnije.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta da učinite?

Iskoristite snagu i mentalnu svežinu za rešenje nesuglasica na poslu, ali i sa partnerom. U ovom periodu posedujete izuzetan elan i senzibilitet koji vam pomažu i da predvidite ishod svojih postupaka. To su, inače, i pogodni trenuci da svom partneru otkrijete najskrivenije tajne i najluđe seksualne maštarije.

Od 12. do 17. dana

Članak se nastavlja posle reklama

To su dani ovulacije, tada je vaša plodnost maksimalna. Nivo estrogena je na vrhuncu, kao i androgena i dopamina, koji „podižu“ elan. Koža u tom periodu luči feromone, mirise koji, kada se pomešaju sa znojem, deluju kao afrodizijak na mozak partnera. Tada će se vaš partner ponašati kao „mačak u februaru“.

Raspoloženje

Govorite sa mnogo ushićenja i uzbuđenja, oči vam sijaju i odišete svežinom. Sposobni ste da rešite bilo koji problem, a i sami sebi izgledate lepše, poželjnije i erotičnije. Osećate se kao da možete da „pomerite planine“.

Šta da učinite?

Ovo su najprikladniji dani za donošenje odluka, i poslovnih i emotivnih. I na seksualnom planu reakcije su burnije. Na primer, kada vas partner masira ili miluje, vi na svaki njegov dodir reagujete jače nego što biste u nekom drugom periodu. Austrijski naučnici otkrili su da u toku plodnih dana žene njeni pokreti postaju graciozniji i na taj način se „poruka“ o potrebi za seksualnim kontaktom prenosi jasnije nego pomoću hiljadu reči.

Od 18. do 23. dana

Nivo estrogena počinje da pada, a progesterona da raste. Šta to u praksi znači? Unutrašnji zidovi materice počinju da se zadebljavaju da bi se „teren“ pripremio za eventualno prihvatanje oplođenog jajašceta, što rezultira padom plodnosti. Polako počinju da se pokreću hormoni stresa: adrenalin, kortizol i prolaktin.

Raspoloženje

Progesteron deluje ansiolitski, trebalo bi da osećate mir, ali može da dođe i do hormonalne neravnoteže. Kod nekih žena u ovom periodu počinje tzv. predmenstrualni sindrom (PMS).

Šta da učinite?

Pokušajte da poboljšate svoje raspoloženje namirnicama koje su bogate magnezijumom (integralne žitarice, zeleno povrće, mineralna voda, soja, pšenične klice, itd). Veoma su korisne i namirnice bogate triptofanom i vitaminom B6, pošto one aktiviraju porast serotonina (krompir, testenina, riba i spanać), dok je vitamin B6 idealan protiv nesanice, napetosti i nervoze.

Od 24. do 28. dana

Počinje predmenstrualna faza: nivoi estrogena i progesterona se snižavaju. Neoplođeno jajašce kreće se prema materici i spremno je da bude izbačeno u obliku menstrualnog krvarenja. Tečnost se u tim danima zadržava u organizmu, tako da većina žena oseća napetost u grudima i donjem delu stomaka. Sve te promene znak su da se telo priprema na krvarenje i početak novog ciklusa.

Raspoloženje

Opet se javljaju tuga i depresija, kao i sklonost ka plaču bez ikakvog povoda. Skloniji ste svađi sa partnerom, dovoljna je jedna pogrešna reč pa da briznete u plač ili da se satima durite. Poremećeni su i ritmovi sna, pa i onda kada spavate celu noć, ujutro se osećate kao da niste oka sklopili. Za to su „krive“ oscilacije u hormonima koje prethode menstruaciji.

Šta da učinite?

I mala fizička aktivnost može da pospeši stvaranje endorfina. Da biste popravili raspoloženje i svoje opšte stanje, dovoljno je da se prošetate pola sata. Da biste smanjili zadržavanje vode unutar organizma, ograničite unos soli i izbegavajte konzumiranje šećera. Ako vaš partner ima potrebu da baš u ovom trenutku vodi ljubav sa vama, a vi niste spremni za to, nežno i sa mnogo razumevanja objasnite mu da postoje dani koji su mnogo pogodniji za to. Ako ga ubedite da pročita ovaj tekst, razumeće vas u potpunosti.

Autor: Life Content

Tagovi: