Kakvi su vam prsti, takav vam je i seksualan život

by| novembar 9, 2010

Iako su neandertalci prestali da postoje pre skoro 30.000 godina, oni ne prestaju da intrigiraju naučnu zajednicu. Jedno istraživanje u Velikoj Britaniji, posvećeno uzrocima njihove sklonosti ka većem broju partnera, pokazuje da su neandertalci imali više seksualnih partnera nego savremeni čovek.

To su naučnici davno utvrdili, ali su onda britanski antropolozi postavili pitanje zašto i u čemu leži njihova potreba za, iz ove perspektive gledano, promiskuitetnim životom, prenosi Radio Dojče vele.

Naučni tim je postavio tezu da su za sve krivi prsti – odnosno razlika u dužinama domalog i kažiprsta.

Jedna od članica tima, Ema Nelson, dokazala je u prethodnom istraživanju da visok nivo androgena u materici utiče na dužinu domalog prsta. Sada se pretpostavlja da ako on nije značajno veći od kažiprsta, čovek ima izražen takmičarski duh, agresivniji je i ima više seksualnih partnera. Međutim, ako je razlika izmedju domalog i kažiprsta veća, čovek je skloniji monogamiji.

Sve navodi na zaključak da povišen nivo androgena u prenatalnom periodu unapred definiše naš seksualni život. Kada se uporede dužine prstiju kod neandertalaca, nekih starijih predaka i savremenog čoveka, takav stav naučnika postaje sasvim logičan.

Članak se nastavlja posle reklama

Indeks razlike u dužinama prstiju kod ranog modernog čoveka, koji datira iz perioda pre 95.000 godina, iznosio je 0,935. Neandertalci, koji su živeli pre 28.000 godina, imali su značajno manji indeks – 0,928, a indeks kod današnjeg čoveka veći je za 0,03. I u tome, smatraju britanski naučnici, leži tajna njegove sklonosti ka monogamnom životu. Međutim, to otkriće nije dovoljno, jer je ono samo polazna tačka za buduće analize.

Naučni tim, koji je sproveo studiju, smatra da bi ona mogla biti polazna tačka za tumačenje evolucije društvenog ponašanja, a problem je što njihovi zaključci o povezanosti dužine prstiju sa promiskuitetnom još nisu zvanično potvrdjeni.

Pitanja o neandertalcima se gomilaju i pre svega je potrebno odgonetnuti kada su i zašto naši preci prešli iz sistema promiskuitetnog parenja u monogamni.

Članak se nastavlja posle reklama

Izvor: Tanjug

Tagovi: