Moždani implanti na bazi svile i metala

by| april 21, 2010

mozakMoždani implant, delimično izrađen od svile, može da obezbedi finu vezu za prenošenje nervnih signala, pokazalo je istraživanje na životinjama koje je obavio tim stručnjaka tri američka univerziteta.

Takvi uređaji bi mogli da pomognu obolelima od epilepsije, kao i onima s povredama kičmene moždine, pa bi čak mogli da regulišu i služenje veštačkim rukama i nogama.

 

Džon Rodžers s Univerziteta Ilinois i njegove kolege sa Univerziteta Pensilvanije i bostonskog Univerziteta Taft, su razradili sistem tankih metalnih elektroda obavijenih svilom koja je biokompatibilna i rastvorljiva u vodi, tako da se rastapa na površini mozga ostavljajući za sobom fine metalne elektrode u otiscima svojih kontura.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Takvi implanti imaju potencijal da maksimizuju kontakt između elektroda i moždanog tkiva, svodeći istovremeno na najmanju meru oštećenje mozga.

 

Implanti su testirani na mačkama, koje su bile pod anestezijom, ali su im oči normalno funkcionisale. Elektrode su zabeležile signale poslate iz mačijih očiju, kojima su pokazane izvesne slike.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Svila se nametnula kao pravi materijal jer je istovremeno transparentna, jaka i fleksibilna i jer je moguće kontrolisati dinamiku njenog rastvaranja.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Ovakve elektrode mogle bi da budu osnova za više uređaja koji bi imali različitu primenu u neurologiji. Svojom osetljivošću one bi na primer mogle da utvrde početak epileptičnog napada i da emituju impulse kojima bi ga neutralisale.

 

Moždani signali bi posredstvom ovakvih implanta mogli i da se usmeravaju na protetička sredstva, kojima su opremljene osobe s povredom kičmene moždine ili nekom drugom povredom.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Izvor: Tanjug

Tagovi: