Muškarac je genetski monogaman
Švedski naučnici su istraživanjem došli do zaključka da postoji određeni gen koji utiče na to da li će muškarac biti veran jednoj ženi ili sklon avanturama.
Istražuje se uloge hormona vazopresin u organizmu čoveka i to od trenutka kad su genetičari otkrili da promene u kojima se pokazalo da receptori tog hormona mužjaka prerijskog vuka čine potpuno monogamnim, a običnog livadskog vuka promiskuitetnim, pravim „vučjim Kazanovom“.
Hormon vazopresin, takođe je otkriveno, povezan je sa oksitocinom, „supstancom nežnosti i milovanja“ – kako ga od milošte nazivaju lekari. Izgleda da promene u sektoru gena koji predstavlja šifru receptora vazopresina u ljudima pomažu da se odredi da li su muškarci „serijski ljubavnici“ ili odani muževi.
Članovi istraživačkog tima genetičara Hasea Valuma iz poznatog Instituta Karolinska u Stokholmu, u Švedskoj, istraživali su različite forme genetskog koda za receptor vazopresina u 552 osobe u Švedskoj koje su sve bile u heteroseksualnoj vezi.
Oni su takođe analizirali i kvalitet njihovih odnosa.
Otkrili su da promene u sektoru gena pod šifrom RS3 334 pokazuju stepen privrženosti muškaraca njihovim partnerkama. Muškarci mogu imati jedan ili dva „primerka“ RS3 334 u sektoru ili ga nemati uopšte ali što je veći broj primeraka, to muškarac ima lošije ocene kad je reč o odanosti i vernosti partnerki.
I ne samo to. Muškarci sa dva primerka RS3 334 gotovo po pravilu ostaju neženje dok će njihovi ispisnici bez i jednog ili sa jednim primerkom stupati u brak. Ali ako se prvi ipak ožene, dva puta češće će upadti u bračne krize.
Izvvor: FoNet