Obeležen Svetski dan bez duvanskog dima

by | maj 31, 2011

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) izabrala je da „Okvirna konvencija o kontroli duvana“ bude tema Svetskog dana bez duvanskog dima, koji se obeležava 31. maja 2011. godine. Na konferenciji povodom ovog značajnog jubileja govorili su prof. dr Zoran Stanković, ministar zdravlja; dr Dorit Nican, šef Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije za Srbiju; dr sc. med. Srmena Krstev, predsednica Komisije za prevenciju upotrebe duvana i prim. dr. Tanja Knežević, direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
Pre pet godina, 9. maja 2006. godine, u Srbiji je stupila na snagu Okvirna konvencija o kontroli duvana Svetske zdravstvene organizacije. Time se država Srbija obavezala da primeni različite mere u kontroli duvana kojima se smanjuju ponuda i tražnja za duvanskim proizvodima, a time i štetne posledice na zdravlje stanovnika Srbije.
Okvirna konvencija o kontroli duvana je prvi sporazum Svetske zdravstvene organizacije u oblasti javnog zdravlja i predstavlja sporazum koji je najbrže i najšire prihvaćen u istoriji Ujedinjenih nacija. Do danas, ratifikovale su ga ukupno 173 države sveta. Imajući u vidu da duvan godišnje usmrti skoro 6 miliona ljudi u svetu, Okvirna konvencija obavezuje države koje su je ratifikovale da primene sveobuhvatne mere kako bi se smanjilo obolevanje i prevremeno umiranje zbog posledica korišćenja duvanskih proizvoda i izloženosti duvanskom dimu.
Srbija sprovodi brojne aktivnosti i donosi zakone kojima primenjuje mere predviđene Okvirnom konvencijom. Postignuti su značajni rezultati u pogledu snižavanja učestalosti pušenja, izloženosti duvanskom dimu, znanja i stavova o rizicima vezanim za pušenje i izloženost duvanskom dimu, primene i poštovanja zakona, zabrane reklamiranja, porasta cena duvanskih proizvoda, značajnom snižavanju ilegalne trgovine duvanskim proizvodima i drugog. Ovakvi rezultati su ohrabrujući ali istovremeno obavezuju na stalno unapređenje i usklađivanje sa Okvirnom konvencijom i primerima dobre prakse iz celog sveta.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: