PODUDARANJE tkiva – uslov za dobijanje organa
Deo priprema za transplantaciju obavlja se u Odeljenju za tipizaciju tkiva Instituta za transfuziju krvi Srbije.
Građani koji nemaju veliko poverenje u zdravstvene radnike kao razlog zbog kojeg ne žele da potpišu donorske kartice najčešće navode strah da organe ne dobijaju oni kojima su oni neophodni, već oni koji imaju mnogo para.
Međutim, stručnjaci ističu da je veoma teško da neko „preko veze“ dođe do organa, jer mnogi parametri moraju da se poklope da bi transplantacija kod određene osobe bila obavljena. To posebno važi za presađivanje bubrega, na koje u Srbiji čeka više od 800 ljudi. Lekari napominju da veliku ulogu u proceduri imaju imunogenetski testovi i senzibilizacija tkiva i organa, koji su veoma važni kriterijumi za obavljanje intervencije.
Mr Ružica Simonović, načelnik Odeljenja za tipizaciju tkiva Instituta za transfuziju krvi Srbije, kaže da je u ovoj ustanovi pre više od 30 godina formirana lista čekanja za kadaveričnu transplantaciju bubrega, koja se svakodnevno ažurira. Ona napominje da je novim Zakonom o transplantaciji predviđeno formiranje Uprave za biomedicinu u čijoj će nadležnosti biti prikupljanje podataka, kao i liste čekanja za transplantacije organa.
„Odeljenje za tipizaciju tkiva po svojim programima, obimuposla, stručnosti i uslugama koje može da pruži jeste vodeća institucija u zemlji u ovoj oblasti, a naše usluge koriste gotovo sve zdravstvene ustanove u Srbiji. Sarađujemo i sa zdravstvenim ustanovama izvan granica naše zemlje, i to ne samo evropskim, već i iz Amerike, Kanade, Australije…“, objasnila je Simonovićeva.
Prema njenim rečima, važno je da njihov rad podržava i Ministarstvo zdravlja putem Ugovora za obavljanje delatnosti od opšteg interesa kroz koje su obezbeđena sredstva za rekonstrukciju radnog prostora, nabavku opreme i određene vrste reagenasa kako bi se uslovi rada usaglasili sa propisima Evropske federacije za imunogenetiku, što je važan, ali ne i jedini preduslov za članstvo u „Eurotransplantu“. U 2010. godini određena su sredstva od 26.000.000 dinara za kupovinu savremeneopreme i u toku je procedura javne nabavke.
„Poznato je da uspešnoj transplantaciji organa prethodi niz kliničkih i laboratorijskih ispitivanja od kojih se deo obavlja u našem Odeljenju za tipizaciju tkiva. Više od 35 godina osnovna delatnost odeljenja je obavljanje neophodnih analiza kako bi se predvidele i sprečile eventualne komplikacije koje mogu nastati kao posledica nepodudarnosti davaoca i primaoca u takozvanim humanim leukocitnim antigenima (HLA).
Nepodudarni HLA su meta primaočevog imunskog odgovora koji može izazvati oštećenja i odbacivanje transplantata“, objasnila je sagovornica.
Transplantacije bubrega se najčešće izvode i značajno je da davalac i primalac imaju što je moguće više sličnosti u HLA. Stručnjaci kažu da se na taj način smanjuje šansa za stvaranje anti-HLA antitela u serumu primaoca koja su često uzrok odbacivanja i čije prisustvo se periodično i pravovremeno ispituje kod svih pacijenata koji čekaju na transplantaciju bubrega. Neposredno uoči transplantacije obavezno se radi i unakrsna reakcija seruma primaoca i ćelija davaoca.
Ukoliko je rezultat ove reakcije negativan,postoje uslovi da dođe do transplantacije. To znači da će organizam primaoca dati šansu presađenom organu da uspostavi svoju funkciju.
„Da bi pacijent bio uvršćen u listu čekanja za kadaveričnu transplantaciju bubrega, osim kliničkih ispitivanja, tipizacije HLA, treba da ima rezultat krvne grupe, kao i popunjen i potpisan obrazac za saglasnost. Svi relevantni podaci se unose u bazu podataka“, naglasila je Simonovićeva.
Liste čekanja se i u slučaju kadaveričnih transplantacija automatski obrađuju, a lista potencijalnih primalaca dostavlja se nadležnom centru za transplantaciju. Svim pozvanim pacijentima tada se rade finalne „unakrsne reakcije“, a odluku o tome ko će biti transplantiran donosi tim centra za transplantaciju.Ne treba zaboraviti na jednu veoma važnu činjenicu – zbog nedostatka organa, godišnje umre 30 ljudi.
Izvor: Politika.rs