Pola veka modne marke Iv Sen Loran
Pre pola veka, 4. decembra 1961, Iv Sen Loran osnovao je svoju modnu kuću, koja je postala carstvo visoke mode, ekstravagancije i glamura, ali i spoj umetnosti i dobrog biznisa.
Iv Sen Loran, koji je preminuo u junu 2008, od Pariza je, uz Koko Šanel i Kristijana Diora, napravio svetsku modnu prestonicu. „Ostalo je mnogo Sen Loranovih stvari. Najvažnije su one koje se možda i najmanje vide“, kazao je Frans presu Sen Loranov dugogodišnji poslovni partner, 81-godišnji Pjer Berže.
Berže danas vodi brigu o fondaciji osnovanoj u čast velikog modnog kreatora sa kojim je bio u vezi. „Sen Loran je potpuno oblikovao epohu u kojoj je živeo. Svi imaju nešto od Sen Lorana a da to i ne znaju. Izumeo je ceo muški univerzum i preneo ga na žene: smoking, safari jakne““, rekao je Berže. „Govorio je da moda nije umetnost. Ja dodajem: ali, potreban je umetnik da je kreira“, dodao je Berže.
Rođen u Oranu u Alžiru 1. avgusta 1936, kao Iv-Matiju Sen Loran, najstariji sin bogatog francuskog industrijalca veoma rano je pokazao interesovanje za modu i kreirao je odeću svojim sestrama. Kao 17-godišnjak osvojio je prvu nagradu na konkursu Međunarodnog sekretarijata za vunu, za skice večernjih haljina. Tada ga je primetio Kristijan Dior i angažovao ga je kao saradnika u svom kreativnom timu.
Kada je 1957. Dior umro, na čelo modne imperije došao je Iv Sen Loran, koji je tada imao 21 godinu. Posle tri godine na čelu te velike modne kuće, regrutovan je tokom alžirskog rata. Imajući u vidu da je bio homoseksualac, život u vojsci je za Sen Lorana bio pravo mučenje, zbog čega je doživeo nervni slom i proveo skoro tri meseca u bolnici.
Pjer Berže je 1961. ubedio jednog biznismena da Sen Loranu pomogne da osnuje sopstvenu modnu kuću čija je prva kolekcija predstavljena 1962. Njegove revije, čak i na početku karijere, uvek su bile poseban događaj u svetu mode. Tako je 1958, revolucionarna linija „Trapez“ prekinula dotadašnju dominaciju tankog struka.
Kolekcijom „Leva obala“ (Rive gauche) 1966, lansirao je moderan koncept luksuzne ženske konfekcije i približio glamur širem tržištu. Sen Loran je bio veliki ljubitelj umetnosti i često je kreirao modele inspirisan slikama Pikasa i Van Goga, kao i pop artom, Afrikom, Rusijom i Šekspirovim dramama. Popularizovao je i safari jakne i čizme do bedara, a njegove providne bluze učinile su skoro potpunu obnaženost prihvatljivom u visokom društvu.
Možda najradikalnije što je ikada uradio je njegov čuveni kostim, odnosno smoking za žene, nastao 1968. Od princeze Grejs od Monaka, do glumice Katrin Denev, Sen Loranove modele nosile su mnoge slavne žene, a divili su mu se svi. „Koko Šanel je dala ženama slobodu. Iv Sen Loran im je dao moć“, rekao je posle kreatorove smrti Pjer Berže.
Modna kuća je poslovno napredovala do 1990-ih godina, odnosno rata u Zalivu i krize svetske ekonomije. Zbog dugova, YSL je 1992. pripojena proizvođaču kozmetike i lekova Sanofi, a 1999. njegovu marku kupila je grupa Guči.
Sen Loran se 2002. zbog bolesti povukao iz javnog života. Istom prilikom, objasnio je da je svojim kreacijama želeo da pomogne emancipaciji zena. „Kreirao sam garderobu za savremene žene i doprineo sam transformaciji moje ere. Ono što sam ja radio sa odećom svakako je manje važno od muzike, arhitekture, slikarstva i drugih umetnosti, ali sam želeo da budem u službi žena, odnosno da služim njihovim telima, njihovim stavovima i životima. Želeo sam da ih pratim u veličanstvenom pokretu za oslobođenje koji je obeležio protekli vek“, rekao je tada modni kreator.
Iv San Loran je u decembru 2007. ordenom Legije časti. Promet njegove modne marke je prošle godine iznosio blizu 270 miliona evra.