Salmonelom protiv raka
Tretiranje tumora bakterijom salmonelom može da podstakne imunološke ćelije organizma da ubiju ćelije raka.
Ovo otkriće stručnjaka s Evropskog instituta za onkologiju u Milanu moglo bi da rezultira razvojem novog imunoterapeutskog leka protiv raka ili terapeutske vakcine, prenosi Rojters.
I u istraživanju na miševima i na ljudskim ćelijama raka i imunološkim ćelijama, salmonela je dala iste rezultate, naglašava dr Maria Rešinjo s pomenutog instituta, dodajući da se sada čeka dozvola da se efikasnost ova terapije proveri i na ljudima.
U istraživanju je korišćen bezbedan oblik salmonele, koji ne izaziva oboljenje. Bakterija je delovala tako što je omogućila imunološkim ćelijama da potpunije detektuju ćelije raka i bore se protiv njih.
U vrlo ranoj fazi raka imunološke ćelije koje „patroliraju“ organizmom, često prepoznaju ćelije raka kao nenormalne i uništavaju ih. Ovaj proces se oslanja na koneksin 43 – protein koji stvara sićušne komunikacione kanale između različitih vrsta ćelija.
Fragmenti ćelija tumora, pod nazivom peptidi, kroz pomenute kanale dopiru do imunoloških ćelija i deluju kao signal upozorenja mobilišući imuni sistem na akciju. Međutim, s rastom i umnožavanjem kanceroznih ćelija, one mogu da postanu nevidljive za imunološke ćelije jer više nema dovoljno koneksina 43.
Dr Rešinjo i njene kolege su ustanovili da se ubrizgavanjem salmonele u organizam miševa obolelih od raka, kao i u ćelije ljudskog melanoma (u laboratorijskim posudama) povećava količina koneksina 43, otvaraju se novi komunikacioni kanali i aktiviraju imunološke ćelije da se bore protiv kanceroznih.
Ovom tehnikom kod miševa je takođe sprečeno širenje kanceroznih ćelija u druge delove organizma.
Dr Rešinjo napominje da su u ovom istraživanju korišćene ćelije melanoma jer je reč o jednom od najsmrtonosnijih rakova, ali da bi ista tehnika mogla da se isproba i na drugim vrstama raka.
Izvor: Tanjug