ŠTIKLE uništavaju stopala, ali i mozak
Visoke potpetice su pogubne ne samo za noge već i za kičmu, a najnovija istraživanja pokazuju da su odgovorne i za slabljenje mentalnih funkcija.
Lekari upozoravaju da 80 odsto žena ima problematična stopala, što je posledica nošenja neodgovarajućih cipela, a visoke potpetice navode kao glavnog krivca.
– Posebno je opasno ako se počne sa nošenjem visokih potpetica u ranim godinama, pre formiranja svodova stopala, kičme i kičmenog stuba – objašnjava doktor fizijatar i akupresurolog Predrag Mugoša.
Stručnjaci za stopala ukazuju na petostruko povećanje broja slučajeva deformacije zglobova palca na stopalu, što je posledica nošenja veoma visokih peta koje savijaju nogu u vrlo neprirodan ugao.
Iako su svesne opasnosti i svakodnevno trpe bolove, mnoge žene jednostavno ne žele da se odreknu cipela sa visokom štiklom jer su uverene da im dodatni centimetri na cipeli daju seksipilniji izgled.
Ove deformacije se u ranoj fazi koriguju nošenjem uložaka i ortopedskih cipela, pa je, nažalost, pravo rešenje uvek operacija. Više od polovine tih deformacija stopala su direktna posledica nošenja cipela sa visokom štiklom, a više od trećine žena koje su iskusile bol u stopalima suočava se s trajnim oštećenjima.
Najčešće deformacije su kvrge na zglobu palca, prsti savijeni u obliku čekića (deformacija zgloba na nožnom prstu), a često dolazi i do povređivanja tetiva, oštećenja živaca i bola u potkolenicama.
Istraživanje je takođe pokazalo da 65 odsto žena nosi visoke potpetice tokom čitave radne nedelje od 40 sati, a, 35 odsto njih nosi potpetice više od 12 centimetara.
Ističe se i da visoke pete takođe imaju poguban uticaj na kičmu jer narušavaju prirodnu ravnotežu i uzrokuju pritisak na nerve u kičmi, što rezultira bolom u leđima.
Pokazalo se i da učestalo nošenje visokih potpetica može da ima poguban uticaj na mozak jer dolazi do pritiska na krvne sudove i nerve, što zatim uzrokuje glavobolje i slabljenje mentalnih funkcija. Ortopedi upozoravaju da čak i nošenje pete od sedam centimetara povećava pritisak na gležanj za 80 odsto.
Izvor: Blic