STRAH se može izbrisati bez lekova
Nakon preživljenog događaja koji je izazvao osećaj straha, još ostaje dovoljno vremena za oporavak u smislu da ne ostane trauma, a taj period naučnici nazivaju „prozor rekonsolidacije“ – vremenski ograničen period kada se stvari još mogu promeniti sa lošeg na dobro.
Tim naučnika sa Univerziteta Njujork uspeo je efikasno da neutralizuje strahom prožeta sećanja delujući 6 sati nakon nemilog događaja, prenosi sajt „Stetoskop“.
Naučnici se nadaju da bi njihov rad mogao da pomogne onima koji pate od poremećaja poput PTSP-a (posttraumatski stres sindrom). Tokom istraživanja, dobrovoljci uključeni u program, prikopčani su na elektrode, a zatim je svakog puta nakon pokazivanja određene fotografije puštan elektrošok.
Kod volontera se prirodno razvio strah od ove fotografije, a dan kasnije naučnici su pokušali da izbrišu taj strah. Posle pokazivanja iste fotografije nije sledio elektrošok, a naučnici su ustanovili da metoda deluje ali samo ako su se dobrovoljci prvo podsetili neugodne situacije koju su doživeli prethodnog dana i to ne kasnije od 6 sati nakon samog događaja.
Dobrovoljci su izbrisali strah od specifične fotografije koje su se bojali dan ranije, a naučnici su zaključili da ljudi treba da shvate da nas pri takvim situacijama plaši sećanje, a ne trenutna realnost oko nas.
Vođa istraživanja dr Elizabet Felps sa Univerziteta Njujork je rekla da vreme u kojem se sprovodi terapija straha ima značajniju ulogu nego što su naučnici mislili.
– Naša memorija reflektuje naše poslednje sećanje stresnog događaja, a ne prvobitne situacije, a rezultati istraživanja sugerišu da je prirodni pristup daleko efikasniji u rešavanju emocionalne memorije nego lečenje medikamentima – kažala je Felpsova.
Tanjug