Testosteron štiti muškarce od bolesti srca
Stariji muškarci sa prirodno većim nivoom testosterona imaju manje šanse da dožive srčani udar, pokazala je najnovija studija.
Naučnici su otkrili da se oko 2.400 Šveđana u 70-im i 80-im godinama sa visokim nivoom testosterona ređe susreću sa infarktom. Ipak, studija ne dokazuje da je testosteron sam po sebi odgovoran za ovu situaciju.
“Nizak testosteron može biti pokazatelj nekih drugih zdravstvenih stanja koja izlažu muškarce riziku od kardiovaskularnih oboljenja”, rekla je dr Džo En Menson.
U pomenutom istraživanju naučnici su uključili brojne zdravstvene faktore, uključujući težinu, krvni pritisak i bilo koju dijagnozu dijabetesa i problema sa srcem.
Muškarci sa visokim testosteronom i dalje su pokazivali 30 odsto manji rizik od srčanih oboljenja.
“Postoje brojna pitanja koja su i dalje bez odgovora i zato ne smatram da bi muškarci trebalo da se podvrgavaju hormonalnim terapijama radi podizanja nivoa testosterona”, rekla je dr Menson.
“Iskustva sa hormonalnim terapijama kod žena govore da moramo biti oprezni”, dodala je.
Pre 2002. mnoge žene su pile hormone u nadi da se time čuvaju od srčanih bolesti i osteoporoze. Međutim, velika studija sprovedena u SAD pokazala je da žene koje su uzimale pilule sa sadržajem estrogena i progesterona imaju veće šanse za stvaranje krvnih ugrušaka, srčani i moždani udar, kao i rak dojke od onih koje su pile placebo pilule.
Zato postoji opravdana sumnja u hormonalne terapije testosterona kod muškaraca.
“Ono što sa sigurnošću možemo da tvrdimo jeste činjenica da više testosterona znači manje masnoća u organizmu, odnosno veću mišićnu masu”, rekla je dr Menson.
Za sada je dovoljno da se muškarci (i žene) pridržavaju proverenih metoda za umanjivanje rizika od srčanih oboljenja – zdravom ishranom i redovnom fizičkom aktivnošću.