Treći simpozijum dečje ginekologije na Institutu za majku i dete

by | oktobar 7, 2011

Danas se na Institutu za majku i dete u Beogradu održava treći Simpozijum Dečje i Adolescentne ginekologije Srbije (DAGS). Na Simpozijumu će za više od 200 lekara raznih specijalnosti, ginekologa, pedijatara i dečjih hirurga, predavanja održati stručnjaci iz Beograda, Novog Sada, Niša, kao i predstavnici Evropskog Udruženja za dečju i adolescentnu ginekologiju.

Na Simpozijumu diskutovaće se oko više tema iz oblasti DAG, kao što su: dijagnostika i terapija genitalnih tumora, endokrinološki poremećaji, znanja, stavovi i ponašanja mladih u sferi seksualnosti, kontracepcija na zahtev, upotreba i zloupotreba lekova u adolescenciji i druge.

Prema rečima dr Zorana B. Stankovića, šefa Odeljenja za dečju i adolescentnu ginekologiju, Instituta za majku i dete, cilj Simpozijuma je da se razmene iskustva i poboljšaju mogućnosti očuvanja reproduktivnog zdravlja devojčica i adolescentkinja.

Najveći izazov u ovoj oblasti, o kome će se diskutovati na Simpozijumu ove godine, jeste kako poboljšati dijagnostiku cisti i tumora jajnika, da bi se smanjio broj operacija. Drugi cilj je da se što više operacija ovog tipa uradi laparoskopski. Time se omogućava da se te devojčice što pre vrate svom normalnom životu, sa znatno bržim oporavkom i kraćim zadržavanjem u bolnici.

Članak se nastavlja posle reklama

"Trenutno je procenat laparoskopski urađenih operacija na Odeljenju za dečju ginekologiju Instituta za majku i dete u nivou najviših svetskih standarda", ističe dr Stanković.

Jedna od tema Simpozijuma je i ‘Kontracepcija na zahtev’. Tema se nameće samom činjenicom da su mladi parovi sve obavešteniji o kontraceptivnim opcijama i neretko dolaze lekaru s već formiranim mišljenjem i zahtevima. U ovom uzrastu preporučuje se dvojna zaštita, kondom i pilula.
O dečjoj i adolescentnoj ginekologiji
Dečja i adolescentna ginekologija bavi se reproduktivnim zdravljem jedne šestine populacije u Srbiji.

Potreba da se dečja i adolescentna ginekologija izdvoji kao posebna grana ginekologije u svetu je prepoznata 1970. godine, a godinu dana kasnije je formirana Međunarodna federacija ze dečju i adolescentnu ginekologiju (FIGIJ).

Članak se nastavlja posle reklama

Prof. dr Vesna Dramušić je te 1970. godine započela sa radom u oblasti dečje i adolescentne ginekologije na Institutu, a kasnije je u Institutu formirano posebno odeljenje koje se bavilo ovom oblašću. Prepoznavši značaj sprečavanja, odnosno pravovremene dijagnostike i terapije ginekoloških poremećaja kod devojčica i adolescentkinja za očuvanje njihovih reproduktivnih potencijala, Odeljenje za dečju i adolescentnu ginekologiju se od 1998. godine nalazi u okviru Republičkog centra za planiranje porodice Instituta.

U toj službi radi specijalizovan tim stručnjaka, koji na sveobuhvatan način sagledava često složene zdravstvene probleme mladih osoba, a zahvaljujući dobroj povezanosti sa ostalim službama Instituta, rad u oblasti dečje i adolescentne ginekologije je usklađen sa savremenim svetskim stavovima.

Članak se nastavlja posle reklama

Ginekološki poremećaji u tom ranom uzrastu su raznovrsni i bitno različiti nego u odraslom dobu. Neki od najčešćih su ciste jajnika u novorođenačkom uzrastu, infekcije spoljašnjih genitalija, poremećaji polnog razvoja i sazrevanja, poremećaji menstruacionog ciklusa i problemi vezani za seksualnost mladih, a ne retko i seksualno zlostavljanje.

Poseban problem su tumori reproduktivnog sistema, koji se danas, zahvaljujući mogućnostima novih hirurških tehnika, mogu da rešavaju uz maksimalno očuvanje fertilne sposobnosti mladih bolesnica.

Kao rezultat sve boljeg sagledavanja važnosti dečje i adolescentne ginekologije i povećanja broja stručnjaka koji se u Srbiji bave tom problematikom, u Beogradu je sredinom februara 2008. godine formirano i Udruženje za dečju i adolescentnu ginekologiju Srbije, koje je već postalo član FIGIJ.

 

Tagovi: