Trećina odraslih NE PERE redovno ruke

by| april 20, 2010

pranje rukuZvanična statistika kaže da oko 25 odsto dece i oko 30 odsto odraslih ne pere redovno ruke, a broj onih koji to ne rade pravilno daleko je veći. Kao rezultat nepravilne higijene ruku registruje se oko 30 hiljada obolelih godišnje od bolesti prljavih ruku.

Pranje ruku sapunom je jedna od najisplativijih mera prevencije dijareje i upale pluća, bolesti koje su najodgovornije za umiranje dece do godinu dana. Pre više od sto godina Jovan Jovanović Zmaj napisao je stihove: „Pre i posle jela treba ruke prati, nemoj da te na to opominje mati“. Ti stihovi opisiju samo jednu situaciju u kojoj je pranje ruku obavezno, ali takvih situacija ima mnogo više.

 

Dermatolog dr Dušica Matović podseća da je koža najveći imunološki organ i kod odraslog čoveka može imati površinu između 1,5 i 1,9 kvadratnih metara.

 

Članak se nastavlja posle reklama

– Važno je da shvatimo da je koža, pogotovo koža ruku, organ koji nas štiti od različitih vrsta infekcija, od kojih neke mogu biti i smrtonosne, pa je higijena i nega kože izuzetno bitna za zdravlje celog organizma. Površinski sloj kože se obnavlja na svakih 30 do 40 dana i to je normalno. Koža se nikako neće, kako često kažu „istanjiti“ ako se održava higijena – rekla je dr Matović.

 

Epidemiolog dr Predrag Kon naglašava da kod svih epidemija i gripova, različitih virusa i infekcija osnovnu preventivnu meru predstavlja redovno pranje ruku.

Članak se nastavlja posle reklama

 

– Praksa redovnog i pravilnog pranja ruku, prisutnija je u obdaništima nego u školama. Veoma je važno decu usmeriti tako da im pranje ruku postane, ali i ostane dobra i redovna navika. Veoma je važno da svi shvatimo da je pranje ruku osnovna prevencija od širenja mnogih infektivnih bolesti i najbolja zaštita za naše zdravlje – zaključio je dr Kon.

Članak se nastavlja posle reklama

Ruke obavezno treba prati u sledećim situacijama.
– pre i posle jela
– upotrebe toaleta
– brisanja nosa, kašljanja, kijanja
– dodira sa predmetom koji je zaražen ili na njemu ima tragova krvi
– kontakta s bolesnom osobom
– kontakta sa životinjama
– iznošenja smeća, vožnje liftom…
– povratka iz šetnje, igranja, kupovine…
– posle vožnje gradskim prevozom…

 

Izvor: Blic

Tagovi: