Tri vrste ulja koja bi trebalo da uvrstite u ishranu
U ishrani je zdravije koristiti različite vrste ulja nego mast ili maslac. Biljna ulja imaju mnogo manje zasićenih masti i ne sadrže holesterol. Dobar su izvor antioksidanasa i vitamina E, veoma korisnih u borbi protiv slobodnih radikala, koji ubrzavaju proces starenja.
Pre nego što počnete da koristite ulje, treba da znate dve stvari:
- Obratite pažnju na dim
Kada ulje počne da dimi, ono gubi svoja korisna svojstva i proizvodi štetne materije. Ne morate čekati da ulje krene da dimi, dovoljno je da ga grejete dok ne počne da svetluca.
- Pazite na količinu ulja koju koristite
Većina ljudi koristi previše ulja u toku kuvanja i time samo podiže kalorijsku vrednost hrani. Odraslim osobama se preporučuju dve supene kašike dnevno.
Ekstra-devičansko maslinovo ulje je veoma zdravo. Bogato je nezasićenim mastima koje regulišu nivo holesterola, kao i polifenolima koji smanjuju krvni pritisak i rizik od srčanih oboljenja.
Pored maslinovog, postoje ulja koja su takođe dobra za vaše zdravlje:
Ulje od kikirikija
Ovo ulje je dobro za srce. Sadrži Vitamin E i resveratrol, antioksidans koji smanjuje rizik od moždanog i srčanog udara. Jeftinije je od maslinovog ulja, a podjednako je korisno. Treba mu vremena da počne da dimi i zbog toga je dobar za prženje, pečenje i dinstanje. Većina ulja oksidira i menja svoju molekularnu strukturu pri visokim temperaturama, ali to nije slučaj sa uljem od kikirikija. Ima neutralan ukus i savršen je ako ne želite da osetite prisustvo ulja u hrani.
Ulje od grožđanih semenki
Ovo ulje sadrži sastojke koji smanjuju rizik od raka. Zbog svog blagog ukusa može se koristiti u spremanju najrazličitijih jela.
Ulje od lanenih semenki
Ovo ulje je sjajno jer je prepuno omega-3 masnih kiselina. Loša strana je to što veoma brzo počne da dim, pa je praktično beskorisno u kuvanju i bolje je koristiti ga u salatama.
Koju vrstu ulja vi koristite?