VLADA MALDIVA sednicom pod vodom upozorila svet
Predsednik Maldiva Mohamed Nešid ozbiljno razmatra mogućnost kupovine nove domovine…
Vlada Maldiva održala je u subotu sednicu ispod površine mora, čime je na simboličan način želela da skrene pažnju svetske javnosti na globalno zagrevanje i podizanje nivoa mora, što bi moglo da dovede do potapanja većine ostrva koja čine ovu islamsku republiku.
Mohamed Nešid, predsednik Republike Maldivi, zajedno sa 13 ministara održao je sednicu šest metara ispod površine mora. Tom prilikom on je potpisao dokument kojim se pozivaju sve zemlje sveta da ukinu emisiju gasova koji sadrže ugljenik. To pitanje je jedno od najvažnijih koje će biti razmatrano na decembarskom Samitu Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama u Kopenhagenu. Na istom sastanku će se diskutovati i o daljem smanjenju emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte.
Naredni podvodni sastanak vlada Maldiva najavila je za 24. novembar, kada se obeležava Svetski dan akcije za klimu.
Predstavnici maldivske vlade pohađali su obuku za ovu neuobičajenu akciju, dok je predsednik Nešid već iskusan ronilac sa licencom. Predstavnici vlade su u ronilačkoj opremi u zalivu glavnog grada Malea za potopljenim stolovima komunicirali pomoću tabla sa pisaljkama i pokretima ruku.
Srđa Popović, direktor ekološkog fonda Ekotopija i predstavnik Srbije koji je upravo na Maldivima nedavno učestvovao na Konferenciji o klimatskim promenama, kaže da će se Maldivi prvi naći na udaru klimatskih promena.
– Ako nivo mora poraste za samo 57 centimetara, 1.200 koralnih ostrva naprosto će nestati, a stanovništvo će morati da traži novu otadžbinu – objašnjava Popović.
O traženju novog mesta za život gotovo 400 hiljada stanovnika Maldiva Nešid je počeo da razmišlja još prošlog novembra, nakon predsedničkih izbora. Jedno od rešenja je izdvajanje dela od milijardu dolara vrednog prihoda od turizma, kojim bi se kupila nova teritorija za stanovništvo. Neke od mogućnosti su zemljišta u posedu Šri Lanke i Indije, jer imaju sličnu kulturu, kuhinju i klimu kao Maldivi.
Ljudski nemar uzrok katastrofe
„Očekujem da će Svetski dan borbe za klimu biti obeležen i u našoj zemlji. Neophodno je buđenje svesti da svaki pojedinac utiče na stanje planete“, kaže za „24 sata“ Srđa Popović. On ističe značaj što je Srbija imala predstavnika na Konferenciji o klimatskim promenama u Maleu, jer pokazuje da samo zajedničkim naporom možemo da sprečimo dalje zagađanje planete.