Wabi-sabi: Pronađite lepotu u manama drugih
Kao i sve što potiče iz Japana – generalno iz Azije – često nas fascinira, ali i zbunjuje ostatak sveta. Istočnjačko poimanje estetike u velikoj meri odudara od zapadnog. Najveća razlika između zapadnjačkih i nezapadnjačkih kultura jeste u tome što prave jasnu razliku između fine umetnosti i veštine svakodnevnog života, dok u drugim ta razlika gotovo i da ne postoji.
Japanski pogled na svet bazira se na lepoti jednostavnosti i harmoniji sa prirodom. Te ideje se, uprkos brojnim uticajima sa Zapada i modernizaciji japanskog društva, još uvek ispoljavaju u svakom aspektu života. I, upravo ta japanska estetika koja govori o lepoti jednostavnosti i harmoniji sa prirodom naziva se wabi-sabi (wah-bee sah-bee).
S obzirom na činjenicu da wabi-sabi predstavlja široki japanski pogled na svet ili estetski sistem, teško ga je precizno opisati zapadnjačkim terminima. Ipak, najpribližnija definicija suštine ove filozofije glasi: „Wabi-sabi je lepota nesavršenih, prolaznih i nepotpunih (nekompletnih) stvari; lepota skromnosti, poniznosti, nekonvencionalnosti.
Konceptualno, wabi-sabi se oslanja na zen budizam, jer su prvi zagovornici ove filozofije u Japanu bili sveštenici, majstori čaja (ceremonija čaja) i monasi. Osnovni postulat zen budizma, na koji se oslanja i wabi-sabi, jeste naglašavanje direktnog, intuitivnog uvida u istinu izvan svih intelektualnih koncepata.
Možda najočitiji primer sprovođenja ove filozofije u praksi, a svakako najpoznatiji mnogim ljudima sa Zapada, jeste tradicionalna ceremonija čaja, poznata pod nazivom „chanoyu“.
Ovaj ritual simbolizuje lepotu jednostavnosti i predstavlja osnovne zen principe harmonije, poštovanja, čistoće i spokoja. Zapravo, ceremonija čaja postala je oblik društvene umetnosti koji kombinuje, između ostalih stvari, arhitekturu, dizajn enterijera i bašta, aranžiranje cveća, slikanje, pripremu hrane i izvođenje rituala.
Naravno, niko ne očekuje od vas da proniknete u samu srž japanske filozofije života, uključujući i wabi-sabi (osim ako to ne želite!), ali osnovna ideja je jasna i primenjiva u svakodnevnom životu, u različitim aspektima.
Na primer, u svetu cveća – pronađite draž i lepotu baš u cvetovima najjednostavnijih oblika, možda u laticama koje se nisu podjednako razvile.
Ili, birajte baš ono najkvrgavije voće, najnepravilnijeg oblika i neujednačenih boja…
Otkrijte lepotu u asimetriji, ožiljcima i drugim manama ljudskog lica. Zapravo, lepota je baš tamo gde želite da je pronađete. U svim ljudima, stvarima i događajima oko vas.
Autor: Life Content