Zračenje zaista ubija!
Trafo-stanice, strujni vodovi, mobilni telefoni, predajnici, kompjuteri, televizori… Sve ovo 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, 365 dana u godini emituje elektromagnetne talase koji polako, ali sigurno prave haos u vašem organizmu.
Ako ste od onih koji mnogo vremena provode ispred kompjuterskog ekrana, a uveče se opuštaju ispred televizora grickajući kokice napravljene u mikrotalasnoj peći, dok mobilni telefon koristite kao budilnik i pre spavanja ga stavljate tik pored kreveta, imamo loše vesti za vas: vaš organizam rešeta gomila najrazličitijih štetnih vrsta zračenja – od niskofrekventnog do rendgenskog!
– Dobro je poznato, ali je teško dokazivo da su pojedini elektronski uređaji opasni za zdravlje ljudi – kaže Srđan Janković, doktor elektrotehničkih nauka iz Instituta za medicinu rada i radiološku zaštitu Srbije.
– Problem je to što nijedan doktor ne može da kaže „e, zbog mobilnog telefona je dobio tumor na mozgu“, ali činjenica je da oni negativno utiču na organizam, što porast broja obolelih može samo da potvrdi – kaže Janković i naglašava da je naročito škodljivo živeti na nižim spratovima u stambenim zgradama u kojima se nalaze vodovi i transformatori za napajanje.
Zdravstvene efekte je, međutim, teško naučno ustanoviti iz prostog razloga što nijedan stručnjak neće staviti potpis ispod nalaza na kojem će pisati da je uzrok tumora, recimo, trafostanica.
– Ako nije ispravna, mikrotalasna pećnica emituje štetno zračenje. To se događa kad su neispravna vratanca namenjena da spreče curenje mikrotalasa, koji imaju negativno dejstvo po čovekovo zdravlje – objašnjava Janković.
Eksperti za zaštitu od zračenja tvrde da su elektromagnetna polja visoke frekvencije, koja nastaju tokom telefoniranja mobilnim telefonom, mnogo jača od polja predajnika koji omogućavaju funkcionisanje mobilne telefonije.
– Gustina zračenja mobilnog pored glave je ogromna i mnogo je veća od zračenja antena i baznih stanica koje se nalaze na većoj udaljenosti od čoveka – tvrdi Janković.
Inače, mobilna telefonija u razvijenim zemljama ima mnogo gušći raspored repetitora u urbanim sredinama, tako da su nivoi zračenja mobilnih aparata daleko niži nego kod nas.
Izvor: Kurir