6 zabluda o braku
Mnogo pre nego što osetimo želju da sa nekim proživimo ostatak života, naslušamo se brojnih zabluda o savršenstvu braka. No, većina nas ne shvata da te predrasude mogu razorno da utiču na vezu.
Ako iskreno verujete u brak, i želite da ga sačuvate, važno je da prepoznate sve zablude, bajke i pogrešna tumačenja da ne biste postali još jedna brojka u statistici razvoda.
Zabluda br. 1: „LJUBAV POBEĐUJE SVE“
Ova predrasuda održava ideju da je „romantična ljubav“ dovoljna da se prebrode najveći problemi i prepreke. Zbog takvog uverenja, već pri susretu sa prvim nevoljama u braku, parovi gube iluzije i svađaju se oko svakodnevnih, životnih pitanja – novca, odnosa sa roditeljima i rođacima, raspodele obaveza. Supružnici krive jedno drugo, umesto da uvide da su njihova previsoka očekivanja nerealna i da je to osnova problema.
REALNA SITUACIJA
Naravno, strast i romantika neophodni su faktori u svakoj vezi, ali njihov kvalitet i opstanak zavise od sposobnosti para da te emocije pretvori u snažnija i postojanija osećanja.
Da biste prevazišli probleme i teške situacije, a vaš brak opstao, morate da razvijete veštinu otvorene komunikacije i praktičnog razmišljanja. Pri tom, treba da znate da nastojanje da ubedite partnera u ispravnost svog mišljenja nije primer dobre komunikacije.
Umesto toga, smireno razgovarajte sa supružnikom o važnim pitanjima i jasno izrazite šta mislite i osećate. Takođe, pažljivo ga slušajte, pokušajte da shvatite njegovu perspektivu i prihvatite ga zbog onoga što jeste. Jedino pod tim uslovima moći ćete lakše da pronađete rešenje.
Zabluda br. 2: „ZA DOBAR BRAK NIJE POTREBAN TRUD – ON SE DESI, ILI SE NE DESI“
Većina parova koji podlegnu ovoj zabludi veruje da je potreba da se stalno ulaže u vezu, uz trud da stvari funkcionišu, dokaz da izbor partnera nije pravi. Zapravo, u malom broju slučajeva krivac nije jedan od partnera – u pitanju su nerealna očekivanja od bračnog života.
REALNA SITUACIJA
Za dobar brak neophodni su konstantan trud i emotivno ulaganje. Osim toga, realno je očekivati da će se stepen bliskosti i pažnje između partnera menjati tokom uspona i padova u vezi. Takođe, biće situacija u kojima ćete biti ljuti na bračnog druga – čak ćete se zapitati zbog čega ste se uopšte udali za njega!
Ključni faktor za uspeh braka jeste prevazilaženje kriza i povećanje bliskosti. Na kraju, ne postoji nikakav automatizam u savladavanju teškoća u braku. Za njihovo rešavanje neophodni su strpljenje, razumevanje i, naravno, želja da se brak očuva.
Zabluda br. 3: „DOVOLJNI SMO JEDNO DRUGOM“
Ova zabluda se zasniva na mišljenju da partneri u srećnom braku moraju sve da rade zajedno. Međutim, kvalitetan, zdrav brak znači nešto drugo – supružnici treba da zadrže individualnost, kao i slobodu da se potpuno ostvare kao osobe. Ukoliko jedno drugom uskraćujete mogućnosti za ostvarivanje ličnih ciljeva, veza će stagnirati, a vi ili vaš partner, osećaćete se kao „zatočenici braka“.
REALNA SITUACIJA
Zadovoljite lična interesovanja i dajte partneru vremena i prostora da učini to isto. Otvoreno razgovarajte sa njim i pronađite način da uspostavite ravnotežu između zajedničkog vremena i aktivnosti i onoga u čemu individualno učestvujete. Jasno izgovorite koliko vam je potrebno vremena i prostora i poštujte partnerovu želju da zadovolji lične potrebe.
Zabluda br. 4: „BEBA ĆE SPASITI BRAK“
Ukoliko verujete u ovu zabludu, i rodite dete u nadi da će vas ono zbližiti sa partnerom, onda budite spremni na mogućnost da se desi baš suprotno. Podizanje deteta zahteva mnogo truda i emotivnog ulaganja. Tako nešto može da destabilizuje čak i najzdraviji i najsrećniji brak, a kamoli vezu koja je već „na nesigurnim nogama“.
REALNA SITUACIJA
Nemojte da rađate bebu ukoliko je vaš brak u krizi. Umesto toga, pokušajte da rešite probleme razgovorom, ili konsultacijama sa bračnim savetnikom. Nemojte čekati da se problemi reše sami od sebe, niti da nestanu – to se nikada ne dešava! Radite na održavanju braka dok još postoji ljubav i ne čekajte da se stvore negativna osećanja. Dete donosi sreću, produbljuje emocije i bliskost samo u stabilnom braku.
Zabluda br. 5: „PARTNER MORA DA ZADOVOLJI SVE MOJE POTREBE“
Ovo mišljenje deluje veoma nerealno i nameće logično pitanje: „Kako jedna osoba može da zadovolji baš SVE naše potrebe?“. Ipak, naša podsvesna očekivanja, kada je brak u pitanju, mogu da nas dovedu u situaciju da nas partner duboko razočara i povredi.
REALNA SITUACIJA
Svako mora da racionalizuje svoja očekivanja, da analizira ono što ona drugome pruža, i da tako spreči razočaranja. Naredni put kada vas partner bude povredio ili razočarao, zbog nečega što je uradio (ili nije uradio), zapitajte se da li su ta osećanja možda odraz vaše nesigurnosti ili iskustva iz detinjstva (na primer, očekujete od njega da vam nadoknadi poštovanje ili ljubav koji su vam bili uskraćena u ranoj mladosti). Dakle, morate da shvatite da vaš bračni drug nije odgovoran za vašu sreću, ali i činjenicu da i sami možete da popravite štetu iz svoje prošlosti. Prebacivanjem krivice na partnera, za sopstveno nezadovoljstvo, kao i osuđivanjem zbog toga što ne zadovoljava vaše potrebe, rizikujete da uništite brak.
Zabluda br. 6: „SREĆNI PAROVI SE NIKADA NE SVAĐAJU“
Neslaganja i razmirice u vezama životna su činjenica. Ukoliko izbegavate „osetljiva“ pitanja koja moraju da se razreše, oboje ćete postati frustrirani. Posledica takvih osećanja, ako dugo traju, može da bude nepremostiv jaz u braku.
REALNA SITUACIJA
Čak i naučnici tvrde da su nesporazumi i svađe normalna pojava u braku. Konflikti nisu „dokaz“ da je brak loš, da se raspada, niti moraju da prerastu u nešto dugotrajno ili nasilno. Zapravo, svađe u kojima se iznose zamerke, neslaganja sa stavom partnera ili povređena osećanja, jesu jedna od najzdravijih stvari koje par može da učini za svoj brak.
Cilj para jeste da otkrije zdrave načine rešavanja nesuglasica, jer je to uslov za ostvarivanje veće bliskosti i poverenja. Rešavanje konflikta znači suočavanje sa problemima. To ne podrazumeva okrivljavanje partnera, podizanje glasa, niti izgovaranja reči koje će ga povrediti i oštetiti vezu. Trudite se da se vaše svađe mirno završe, a ishodom razgovora treba da budete zadovoljni – oboje. U braku ne postoje pobednik i poraženi.
Autor: Life Content