Kako da prelazak iz obuće s visokom petom u ravnu, ne bude bolan
Žene koje ceo život nose obuću s visokom ili višom petom i onda u srednjim ili starijim godinama naglo počnu da nose obuću s niskom petom ili bez pete, mogu se suočiti s mnogim problemima sa stopalima, kaže specijalista ortoped dr. Ernest Irha. Problemi nastaju zbog toga što se zadnja grupa mišića potkolenica tokom godina nošenja visokih peta skraćuje i postaje manje elastična i istegljiva.
– Kad na stopala koja su se adaptirala na hod u visokim petama obujemo obuću s niskom petom, ili još gore, baletanke, dolazi do preopterećenja ispod prednjeg dela stopala. U položaju s ispruženim kolenom stopalo ima ograničenu kretnju prema ‘gore’, prema potkolenici. Najčešće se kretnja stopala prema potkolenici završava oko 90 stepeni, a za ugodan hod po svim podlogama je potrebno 110 stepeni – pojašnjava dr Irha. Zbog toga se u ravnoj cipeli, posebno ako ste zbog drugih poteškoća naglo prestali da nosite visoke pete, mogu javiti bolovi, oticanja, prsti se svijaju, a stopalo pokušava da to kompenzuje dodatnim izvrtanjem.
Do tada neki manji deformiteti u toj fazi često postaju veći, pa se mogu javiti čukljevi, ukočeni palci, zgrčeni ili savijeni prsti, spuštena stopala se pogoršavaju, dolazi do pritiska na živac u prednjem delu stopala, a neretko se razvija tzv. Mortonova metatarzalgija (bol u prednjem delu stopala).
Te probleme žene jako podcenjuju, odnosno većina nas ne razmišlja da možemo uticati na održavanje ravnoteže i ravnomernu raspodelu opterećenja, kao i pravilnog obrasca hoda i na zdravlje kolena, upozorava dr Irha.
– Veće ili manje tegobe ima oko polovine ženske populacije, a jedna trećina je u situaciji u kojoj treba neki oblik lečenja – kaže dr Irha.
Evo, kako da ublažite ove probleme
Klinknite za nastavak teksta
Na niske cipele pređite postupno, ali nemojte u potpunosti odustati od pete.
Neka bude od tri do pet centimetara. Korisne su i redovne vežbe istezanja za mišiće zadnje potkolenice (listove), a posebno je važno znati izabrati pravi model cipele.
– Bitno je da stopalo u hodu ne klizi prema prstima i ne nabija se u prednju kapicu cipela, što zavisi i od kalupa. Bitan je i odnos visine pete prema oblikovanju prednjeg dela cipele i položaju prstiju u cipeli – savetuje dr Irha.
Masaža, ulošci i hladan gel
Većina žena s godinama počne da oseća posledice sedećeg ili stajaćeg posla. Oticanje i ukočenost privremeno može rešiti nanošenje hladnog gela, kružnim pokretima, kojima ćete ujedno izmasirati stopalo. Pomoći će i tuširanje nogu hladnom vodom, a u težim slučajevima i kompresivni zavoji, ali za njihovo korišćenje posavetujte se s lekarom.