Kratka istorija: Kako su štikle postale simbol za eleganciju?

by | jul 31, 2015

Visoke potpetice su, bez sumnje, sinonim za eleganciju, stil, ženstvenost i opsednutost žena širom sveta štiklama ne datira od Keri Bredšo ili Pepeljugine cipele, već mnogo dalje u prošlost.

cipele naslovna

Prvi pisani dokazi o postojanju cipela na štiklu datiraju iz 3 500. godine P.N.E i to sa staro-egipatskih murala. Nosili su ih i žene i muškarci više klase za vreme verskih ceremonija. Da štikle nisu samo obuća bogatih i povlašćenih govori činjenica da su u antičkoj Grčkoj sandale na platformu kotorni nosili glumci, a visina platforme zavisila je od društvenog statusa ili važnosti uloge u predstavi.

Platforme su se nosile i u Srednjem veku. Dame ali i gospoda bi prikačili platforme na svoje skupe cipele i na taj način ih štitili od blata na ulicama. Početkom XV veka u Turskoj napravljene su papuče od kože sa ornamentima i platformom visokom i do 30 cm. Ova obuća je bila popularna u celoj Evropi naredna dva veka, a u Turskoj je pored estetske imala ulogu u sprečavanju žena da beže iz harema.

Foto: Guliver/Getty Images

Foto: Guliver/Getty Images

Članak se nastavlja posle reklama

Štikle su postale sastavni deo ženskih života tek 1533. Kada ih je Katarina Mediči obula na svom venčanju. Od tog venčanja pa na dalje, što je bio viši status žene u društvu to je i štikla bila viša.

Foto: Guliver/Getty Images

Foto: Guliver/Getty Images

Članak se nastavlja posle reklama

Jedne od najpoznatijih cipela na štiklu, i to crvene pripadale su kralju Luju XIV. Njegove cipele imale su štikle od 10 cm ukrašene detaljima iz bitki koje je vodio. I njegovo plemstvo je nosilo štikle ali nikako više od njegovih. Izmenjena verzija „Luj cipela“ nosila se u viktorijanskom dobu, a tadašnji skeptici su ih okarakterisali kao podmuklo oružje žena za zavođenje.

Članak se nastavlja posle reklama

Foto: Guliver/Getty Images

Foto: Guliver/Getty Images

A onda je došao XX vek, i nakon mračnih ratnih godina cipele na štiklu doživele su ogromnu popularnost. Najzaslužniji za to je svakako Kristijan Dior koji je dizajnirao poznate stiletto cipele. Feministkinje su u ovim cipelama videle svoju snagu. Zajedno sa mini suknjom štikle su postale simbol emancipacije žena. Usledile su platforme, neonske boje i šljokice, pa tanke štikle i špicasti vrhovi.

doroti cipele

Cipele koje sve devojke pamte zasigurno su one crvene cipele koje je Doroti nosila u filmu “Čarobnjak iz Oza”.

Članak se nastavlja posle reklama

seks i grad cipele

Presudan trenutak u modernoj istoriji koji je postavio štikle na pijedestal je prikazivanje serije Sex and the City. Scene u kojim Keri trči njujorškim pločnicima u šokantno lepim i opasno skupim cipelicama urezala se u svest žena širom sveta. Posedovanje Manolo Blahnik, Louboutin ili Jimmy Choo cipela više nije stvar prestiža nego i stil života.

Tagovi: