Beauty saveti: Vaša koža je žedna i zimi
Hladno vreme nepovoljno deluje na kožu, biohemijske procese u organizmu i, naravno, na naše raspoloženje. Ipak, jedna od najneugodnijih promena jeste naglašeno isušivanje kože. Dakle, u ovo doba godine, koži je potrebna vlaga… mnogo vlage!
Koža glave
Suvo teme i svrab najčešće se dijagnostikuju kao dermatitis (hronična upala kože) koji se tokom jesenjeg i zimskog perioda pogoršava. Ukoliko je svrab neizdrživ, ili se koža glave intenzivno peruta, najbolje je da se obratite dermatologu. U slučaju da perutanje kože nije toliko izraženo, pomoći će vam intenzivna hidratacija odgovarajućim preparatima.
U parfimeriji, ili apoteci, potražite specijalan losion koji sadrži mešavinu ruzmarinovog, limunovog i čempresovog ulja. Utrljajte ga u kožu glave najmanje pola sata pre pranja kose, a potom ga isperite.
Oči
Koža oko očiju je najtanja na telu i zbog toga je najpodložnija isušivanju. Zato, kad god izlazite iz kuće, nosite naočare za sunce da biste zaštitili oči od hladnoće, vetra, smoga, i upotrebljavajte ekstra hidratantnu kremu za lice (i oko očiju), kako ujutro tako i uveče.
Prilikom izbora odgovarajuće vlažne kreme, obratite pažnju na njen sastav. U njoj treba da se nađu puter manga, zbog intenzivne hidratacije, aloja vera, zbog ublažavanja iritacija kože, i urea, zbog privlačenja vlage iz okruženja.
Obrazi
Vetrovito vreme može da „izvuče“ prirodne masnoće iz kože, što rezultira naglašenom osetljivošću, grubim i ispucalim površinskim delom. Koža obraza je najugroženiji deo lica i prva strada pod udarima vetra i niskih temperatura.
Ipak, stručnjaci kažu da su ši puter i ulje avokada najbolji okluzivi koji sprečavaju gubitak prirodne masnoće iz kože. To znači da prilikom kupovine dnevne i noćne kreme treba da izaberete onu koja sadrži pomenute sastojke.
Usne
Dok se koža ostalog dela tela sastoji od tri sloja, usnama nedostaje spoljašnji sloj, zbog čega su one najpodložnije isušivanju i pucanju. Ključna stvar u održavanju optimalne vlažnosti usana jeste često nanošenje grožđane masti. Kao što je slučaj sa ostalim hidratantnim preparatima za kožu, tako i lip balm treba da sadrži ši i puter manga, kao i aloja veru.
Ruke i laktovi
Koža na laktovima je deblja nego na drugim delovima tela, lako se isušuje i postaje gruba. Zato je potrebno da često radite piling i da nanosite debeo sloj hidratantne kreme. Koža ruku je, opet, tokom većeg dela godine izložena nepovoljnim uticajima iz spoljašnje sredine, a za vreme zimskih meseci, „dejstvu“ odeće (zbog različitih materijala), zbog čega može da se pojavi crvenilo i svrab. Zato, svako veče, nakon tuširanja, utrljavajte u kožu ruku losion na bazi ulja (bademovo, ružino ili maslinovo).
Vrat i dekolte
Osim ako stalno ne nosite rolke, šal i ne zakopčavate se do grla, koža vrata i dekoltea neprestano je izložena nepovoljnom uticaju vetra i drugih atmosferskih pojava. S obzirom na to da je koža ovog dela tela prilično tanka, lako gubi vlagu i postaje neugodno zategnuta, a često se javlja i svrab.
Osim redovnog nanošenja hidratantne kreme (one koju koristite za lice), u kožu vrata i dekoltea utrljavajte kremu koja sadrži ulje semenki suncokreta (prirodni okluziv), koje će zadržati vlagu, kao i beta-glukan (prirodni ekstrakt kvasca) za jačanje spoljašnjeg epiderma.
Kosa
Nedostatak vlage u vazduhu isušuje kosu, a primena neodgovarajućih preparata za negu i oblikovanje može samo da pogorša problem. Feniranje, hemijski tretmani, ispravljanje presom i uvijanje figarom, kao i farbanje, mogu ozbiljno da oštete kosu.
Ako možete, odustanite od svih ovih postupaka i tokom hladnog perioda držite se samo pranja kose, redovnog nanošenja regeneratora sa dubinskim dejstvom i sušenja fenom, ali bez primene četki za feniranje. Ukoliko su krajevi kose veoma oštećeni, jednom nedeljno stavljajte pakovanje koje sadrži aminokiseline svile i ulje borača.
Šake & zanoktice
Da biste tokom zimskih meseci zaštitili kožu šaka, ruke perite blagim sapunom i mažite ih kremom nakon svakog pranja. Najbolju regenerativnu i zaštitnu ulogu imaju kreme koje sadrže laktičnu kiselinu.
Ukoliko ste skloni stvaranju zanoktica, najbolje je da redovno koristite namensku kremu ili da nekoliko puta nedeljno, pre spavanja, u nokte dobro utrljate glicerinsku kremu, stavite pamučne rukavice i prespavate sa njima.
Noge & kolena
Iako je koža nogu relativno debela, na površini kože često se nataloži nekoliko slojeva izumrlih ćelija, zbog čega se ona isušuje i počinje da se peruta. Preparati na bazi alfahidroksilne kiseline uklanjaju izmurle ćelije, dok humektanti omekšavaju i regenerišu kožu. Izaberite kreme koje sadrže alfahidroksilnu i laktičnu kiselinu i ureu.
Stopala & pete
Većina zanemaruje negu stopala tokom hladnih meseci, kada su „zarobljena“ u debelim čarapama i dubokim cipelama i čizmama. Međutim, svako ko je iskusio bol zbog ispucalih peta uverio se u značaj prevencije.
Svaki put kada se tuširate, kamenom uklonite ogrubeli sloj kože sa peta, a nakon brisanja utrljajte debeo sloj masne kreme. Kreme za pete treba da sadrže lanolin i ulje nevena.
Autor: Life Content