Da li treba cediti mitisere? Evo konačne presude dermatologa!

by | jul 26, 2023
Da li treba cediti mitisere

Konačno odgovaramo na pitanje da li treba cediti mitisere ili postoje bezbednije varijante njihovog uklanjanja.

Mitiseri — skoro svi ih imaju. Bez obzira da li je vaša T-zona prožeta njima ili vam se povremeno pojavljuju poneka tačkica oko nosa, ova dosadna pojava je poprilično uobičajena. Druga univerzalna stvar u vezi mitisera? Želja da ih iscedimo, stisnemo i pipamo. Verujte nam, razumeli smo: ceđenje mitisera je istovremeno neverovatno primamljivo i može biti neverovatno zadovoljavajuće. Ali teška istina je da to neće učiniti nikakvu uslugu vašoj koži i, ukratko, stručnjaci to ne savetuju.

Mitiser je otvoreni komedon — pora ili folikul dlake koji je začepljen sebumom, mrtvom kožom i bakterijama. Kod mitisera, komedon je bio izložen vazduhu, koji oksidira zarobljeno ulje i mrtve ćelije kože i daje začepljenim porama tamno braon ili crnu boju. Ovo se značajno razlikuje od drugih vrsta akni, kao što su bele tačke (koje su zatvoreni komedoni) i inflamatorne akne (kao što su bubuljice i cistične akne).

Da li treba cediti mitisere?

Iako ceđenje mitesera može biti primamljivo, stručnjaci se slažu da ne treba da popuštate. Ne preporučuje se ceđenje mitisera, koliko god to bilo primamljivo „To zapravo može pogoršati mitisere, a da ne spominjemo da uzrokuje bol, ožiljke i dalju iritaciju. Ipak, videti iskusnog profesionalca (poput licenciranog estetičara) koji je obučen za pravilno vađenje mitesera je sasvim u redu – problematično je kada se to ne radi kako treba. Ako apsolutno ne možete da se oduprete nagonu, predlaže se da koristite (čiste) prste umotane u maramicu za ekstrakcije kod kuće, a ne ekstraktore ili druge uređaje, koji mogu probiti kožu i ostaviti ožiljke.

Kako sprečiti pojavu mitisera?

Mitiseri su uzrokovani začepljenim porama, tako da je prevencija sve u održavanju pora otvorenim. Da biste to uradili, najjednostavnija, najlakša i najvažnija stvar koju možete da uradite je da održavate kožu čistom. Operite lice dva puta dnevno, kao i nakon preteranog znojenja. Ovo će sprečiti nakupljanje ulja i mrtvih ćelija unutar folikula dlake. Možete koristiti svoje uobičajeno sredstvo za čišćenje ili ono koje sadrži sastojak za piling kao što je salicilna kiselina.

Članak se nastavlja posle reklama

Uverite se i da redovno vršite piling. Oba derma sa kojima smo razgovarali savetuju hemijske pilinge , kao što su retinoidi, glikolna kiselina i, opet, salicilna kiselina. Oni su nežniji od fizičkih pilinga poput pilinga, tako da možete sprečiti i lečiti mitisere bez nanošenja nepotrebnog oštećenja kože.

Kako ukloniti i lečiti mitisere

Preporučuje se piling dva do tri puta nedeljno kako bi se uklonili postojeći mitiseri. Kao i kod prevencije, salicilna kiselina je ovde izuzetan izbor. Ova beta hidroksi kiselina je bolja za lečenje mitesera jer je folikulotropna, što znači da može prodreti niz folikul dlake i masnu žlezdu i doći do mesta gde počinju mitiseri“. Odatle se može razbiti i rastvoriti višak ulja koji doprinosi začepljenju.

Retinoidi su još jedan dobar izbor za lečenje mitesera, jer balansiraju kako se masna žlezda u folikulu dlake prazni. Savetuje se korišćenje adapalen gel. Samo imajte na umu da ovi sastojci mogu učiniti vašu kožu fotosenzitivnijom, tako da je važnije nego ikada da koristite kremu za sunčanje širokog spektra sa najmanje SPF 30 svakog dana.

Članak se nastavlja posle reklama

Iako mitiseri mogu biti frustrirajući i razumemo iskušenje da ih iscedite, trebalo bi da prepustite njihovo ručno uklanjanje profesionalcima, jer pokušaj da sami izbacite mitisere može dodatno oštetiti vašu kožu. Umesto toga, uključivanje proizvoda za piling sa retinoidima ili salicilnom kiselinom u vašu rutinu nege kože kod kuće – i da, povremene trake za pore ako želite – je vaš najbolji izbor.

Lepota i zdravljeProstock-Studio/iStock/Getty Images Plus via Getty Images