DERMATOLOG odgovara na vaša pitanja!
Žene uvek imaju „hiljadu“ pitanja za dermatologa. Novinarka L&Z je, umesto vas, posetila doktorku Valentinu Petrušić.
Imam 23 godine i zanima me kada je pravo vremeda počnem da koristim antirid preparate?
Da li će koži biti potrebni antirid i regenerativni preparati pre tridesete godine, zavisi od mnogih faktora, a pre svega od genetike, načina života i od toga da li ste bili u drugom stanju. U svakom slučaju, posle 25 godine možete početi da koristite preparate za prevenciju bora, a do tada koristite isključivo hidratantne i zaštitne kreme. Krema Pure environment sa kiseonikom 100% je prirodna, bez veštačkih boja, mirisa, parabena i genetski modifikovanih supstanci. Ona štiti od spoljašnjih faktora, oksigenira i prirodno hidrira kožu.
Imam 22 godine i lice sklono bubuljicama. Negujem ga kremama za moj tip kože, ali ono se zbog toga peruta. Postoji li rešenje za moj problem?
Vaša koža zahteva intenzivnu negu, ali i povremene posete dermatologu. Nega kod kozmetičara podrazumeva intenzivno čišćenje lica jednom mesečno, a to uključuje profesionalni piling, istiskivanje mitesera, adekvatnu dezinfekciju i završnu negu. Imajući u vidu vaše godine, preporučujem Catiovital tretman – Mary Cohr, tokom kojeg se koža dubinski pročišćava losionom sa žalfijom, ruzmarinom i lavandom. On u kožu prodire zahvaljujući sauna-maski, koja se drži deset minuta. Posle ekstrakcije komedona, na kožu se nanosi gel sa kamilicom i kamforom, a procesom kontrolisane jonoforeze postiže se antiseptički efekat. Koža se smiruje, normalizuje se lučenje sebuma i ubrzava zarastanje. Ova formula je bez konzervansa, pogodna i za osetljivu kožu, a regularnim tretiranjem eliminišu se bubuljice i perutanje lica. Svakodnevna nega kod kuće sastoji se od redovnog čišćenja penom ili kremom za umivanje i nanošenja losiona, koji blago odmašćuje kožu i sužava pore. Za dnevnu negu, pogodna je krema koja normalizuje lučenje sebuma, matira i hidrira (predlažemo Mary Cohr proizvod Hydrating and Matifying Lotion). Da je vreme za odlazak kod dermatologa, znaćete ako posle stresa ili promene godišnjeg doba, primetite crvenkaste perutave pečate, često sa sitnim bubuljicama. Reč je o seboreičnom dermatitisu, koji se simptomatski lokalno tretira.
Svesna sam da solarijum ne „usrećuje“ kožu i ne odlazim često u solarijum, svega jednom u dve-tri nedelje. Da li treba da koristim, pre i posle, neku kremu?
UV zračenje, prirodno ili veštačko, najveći je neprijatelj kože. Bez obzira na to da li su vam savetovali da pre ulaska u solarijum ne stavljate ništa na kožu, zbog neželjenih reakcija, zaštitite lice hidratantnom kremom sa faktorom 15. Posle sunčanja telo namažite hidratantnim proizvodima ili sredstvima namenjenim za negu posle sunčanja koja smiruju kožu, vlaže je i daju joj sjaj. Imajte u vidu da izlaganje UV zracima ima kumulativni efekat, pa se rezultati vide tek mnogo kasnije.
Uskoro ću napuniti 30 godina i brinem se zbog bora koje su počele da se pojavljuju. Koje kreme da koristim da mi lice ne „ostari“ suviše brzo?
Taj period je za svaku ženu pravo vreme za početak intenzivne nege kože, jer tada postaju primetni i prvi znaci starenja – fine linije, mimične bore, nedostatak svežine i zategnutosti, dehidratacija kože. Kada je reč o dnevnoj nezi, dva-tri puta čistite kožu mlekom za uklanjanje šminke, a uveče i blagom „wash off“kremom bez deterdženta. Ujutro nanosite antirid ili hidratantne kreme na očnu zonu i celo lice, a uveče isključivo regenerativne. Dnevne kreme moraju da imaju zaštitni faktor najmanje 12 ili titanijum dioksid koji, osim od sunca, štiti kožu i od svih drugih zračenja. Kožu treba hidrirati spolja i iznutra. Za njenu hidrataciju i popunjavanje rezervi bez premca je tretman Hydradermija, jer je i namenjen zreloj koži. Nema parenja i zagrevanja, a sem vlage, koža dobija dubinsko pročišćavanje i prodiranje antirid aktivnih sastojaka koji poboljšavaju regeneraciju kolagenih i elastičnih vlakana. S obzirom na to da tretman sadrži i jonoforezu, kao krajnji rezultat, koža je bolje zaštićena od spoljašnjih agresivnih faktora, a rezultati traju tri-četiri nedelje. Sa trideset godina treba razmišljati i o zdravijem načinu života, unošenju najmanje dve litre vode dnevno, balansiranoj ishrani, vitaminima, antioksidansima, izbegavanju sunčanja i stresa, kao i dobrom snu.
Da li je moguće sprečiti znojenje i da li postoje „zdravi“ dezodoransi i stikovi?
Znojenje ne treba sprečavati, jer je to mehanizam koji štiti od pregrevanja, kao i način da se obavi detoksikacija i izbacivanje viška tečnosti iz organizma. No, neophodno je smanjenje prekomernog lučenja i neutralisanje mirisa znoja, a za to postoje brojni preparati. Idealni su oni koji ne sadrže alkohol i aluminijumske soli, a mogu se koristiti i za osetljivu kožu. Pomenuću Deo Compact Epil Confort – sadrži supstancu „sensiva“, koja inhibira umnožavanje bakterija, bez oštećenja prirodne kožne flore, a značajno je i fungicidno dejstvo. Neutrališe miris znoja eliminacijom bakterija koje ga uzrokuju, a cink kompleks umanjuje preterano znojenje.
Nedavno sam na licu primetila nekoliko tamnih dlačica. Posle tretmana električnom iglom, pojavile su se ponovo. Da li bi ih trajno uklonila epilacija laserom?
Za tamne dlačice na licu laserska epilacija je dobra metoda. S obzirom na to da se tim postupkom uništava folikul dlake, ona na tom mestu više ne može da raste. Taj tretman traje desetak minuta, a – s obzirom na mogućnost da se oseti peckanje i lagan bol – može se upotrebiti lokalni anestetik u kremi. Tamna dlaka apsorbuje svetlosnu energiju koja se pretvara u toplotu. Njome se, bez oštećenja okolne kože, uništava i folikul dlake. Da bi neželjene dlačice potpuno nestale, tretman treba ponoviti 4-8 puta, jer je bitno da dlaka bude u prvoj fazi rasta (anagenoj), što se dešava na 30-60 dana. Dužina tih intervala zavisi od regije, kvaliteta i gustine dlačica, vaših godina i hormonalnog statusa. Na licu se tretman može ponavljati jednom u 4 nedelje.
Kojim tretmanom mogu da rešim problem fleka i manjih ožiljaka na licu. Ni azijski piling ni dermoabrazija nisu mi pomogli?
Poboljšanje stanja kože, kao što je vaša, zahteva upornost i strpljivost, jer za sada ne postoji neagresivna, soft metoda koju bismo mogli poistovetiti sa čarobnim štapićem. Zato vam preporučujem redovnu negu, kod kuće i u kozmetičkom salonu. Sa poboljšavanjem opšteg stanja kože i nedostaci će biti manje vidljivi. U salonu, pre svega, treba uraditi tretmane za hidrataciju, jer ste prethodnim intervencijama istanjili kožu. Hidrirana koža je puna, sveža i zategnuta, pa su i ožiljci mekši. Uz ovaj tip tretmana, koriste se i kvalitetne regenerativne kreme, sa antioksidantima, koje će poboljšati cirkulaciju i elastičnost vlakana. Preporučujem Longue Vie cellulaire kremu, sa 56 aktivnih sastojaka, koja ćelijama kože vraća neophodne sastojke za obnavljanje. Uklanjanje fleka, pre svega, zavisi od vremena koje je proteklo od njihovog nastanka, ali i od toga da li je pigment smešten u dermu ili epidermu. Odlučite se, ipak, za piling metode sa blagim voćnim kiselinama i enzimima, koje su primenjive i na osetljivoj koži. Da biste postigli što bolje rezultate – hidradermiju, kao tretman za hidrataciju zrele kože – možete kombinovati sa nekom od abrazivnih metoda. Ukoliko ste nestrpljivi, možete uraditi hiruršku ili lasersku dermoabraziju, pri kojima se potpuno uklanja epidermalni sloj kože. Intervencija se najčešće radi u opštoj anesteziji, a u zavisnosti od metode mora se mirovati 1-3 nedelje. „Nova“ koža je ružičasta, a normalnu boju dobija posle 3-4 meseca. Hidratantne i regenerativne proizvode možete koristiti čim otpadnu kraste, a na sunce ne smete izlaziti bez zaštitnog faktora 50.
Tekst: Brankica Treskavica; Foto: Shutterstock