Dosadne linije: Terapija koja efikasno uklanja strije

by | oktobar 22, 2014

branislava gajicPiše: dr Branislava Gajić
lekar specijalista dermatovenerologije

Poliklinika Novakov logo

 

 

 

Članak se nastavlja posle reklama

Strije predstavljaju ružičaste, crvene ili purpurne linije koje se pojavljuju najčešće na trbuhu, grudima, nadlakticama, zadnjici i butinama. Nakon izvesnog vremena promene boju i postaju beličaste, sedefaste ili sivkaste.

Do nastanka strija dolazi kada telo raste brže nego koža, što dovodi do pucanja elastičnih vlakana na površini kože. Obično do toga dolazi:

  • u pubertetu, pri naglom rastu
  • kada se naglo dobija i gubi težina
  • tokom druge polovine trudnoće.

Smatra se da se strije jave kod oko 90 odsto žena posle šestog meseca trudnoće. Ima uticaja i faktor nasleđa – ako ih je imala majka, i kod kćerke ima više šansi da se jave.

Članak se nastavlja posle reklama

Kod svetlih žena strije su obično ružičaste, dok su kod žena sa tamnijim tenom obično svetlije od njihove kože. Njihov izgled i boja se razlikuju, a zavise od toga koliko dugo postoje, gde se nalaze, koji im je uzrok i kakav je tip kože.

strije

Članak se nastavlja posle reklama

Nažalost, nastanak strija se ne može sprečiti i ma koliko se mazali kremama, uljima i losionima na kojima piše da „garantovano“ sprečavaju strije, to je nemoguće. Naravno, uvek je dobro hidrirati kožu, jer ćete se dobro osećati, koža će biti zategnutija i delovaće glatko, a i manje će svrbeti.

Rizik od nastanka strija se smanjuje jedino održavanjem normalne telesne mase i ravnomernim dobijanjem na težini tokom trudnoće, da bi se koži dalo vreme da to prati.

Terapija strija obuhvata nekoliko pristupa:

  • nanošenje krema
  • mikrodermoabraziju i
  • laser

Od krema, daje se tretinoinom, i to samo kod „svežih“ strija, nastalih tokom poslednjih nekoliko meseci, uvek ružičastih ili crvenih, i ne sme se davati tokom trudnoće i dojenja. Ova terapija ne deluje na stare strije.

Mikrodermoabrazija skida gornji deo kože, pa na taj način strije postaju pliće, ali se ne uklanjaju potpuno.

Članak se nastavlja posle reklama

Najsavremenija i najefikasnija terapija strija je terapija laserom, koji deluje na duboke slojeve kože, uklanja staro vezivno tkivo, stimuliše stvaranje kolagena, elastina i melanina, što dovodi do smanjenja dubine strija, izmene boje i smanjenja vildjivosti ili kompletnog uklanjanja. Može da se radi na svim delovima tela – stomaku, kukovima, rukama, grudima i nogama.

Ovom efikasnom, bezbolnom terapijom deluje se i na sveže i na stare strije, a istovremeno se može zatezati i koža prednjeg trbušnog zida, koja je istezanjem izgubila elastičnost. U zavisnosti od veličine površine koja se tretira, intervencija traje izmedju 20 i 45 min, a u većini slučajeva potrebno je tri do šest tretmana do zadovoljavajućeg efekta.

Nakon intervencije moguće je da dodje do prolaznog crvenila i svraba, što može da traje nekoliko dana. Neposredno nakon intervencije moguće je nastaviti sa redovnim obavezama. Uspeh intervencije zavisi od starosti strija, tipa kože i broja intervencija.

Tagovi: