Istine i laži o nezi kože
Brojni proizvođači kozmetičkih preparata nam preko reklama na televiziji i oglasa prenose zastrašujuće podatke šta se može desiti ako ne koristimo baš njihov proizvod.
Naravno, nemojte verovati svemu što čujete jer nije sve istinito. Pre nego što neku informaciju prihvatite kao činjenicu u koju verujete, morate dobro da razmislite i infomišete se.
Pogledajte koje su to najčešći mitovi o nezi kože.
Mit 1: Najbolji su samo „prirodni“ proizvodi za negu kože
Na samom početku ovog mita morate postaviti pitanje „šta uopšte znači prirodno?“.
Većina ljudi želi da koristi prirodne sastojke, pa kozmetički proizvođača ovaj trik koriste koliko god mogu. On im donosi sigurnu prodaju, pa samim tim i dosta novca.
Ni jedan proizvod nije 100 odsto prirodan. Ukoliko je neka krema biljnog porekla, to ne znači da je i prirodna. Svaki kozmetički proizvod se dobija prerađivanjem u laboratorijima, i u svakom se nalaze dodatni veštački sastojci.
Mit 2: Što skuplji proizvod, to bolji
Cena nikada nije merilo kvaliteta. Dosta kozmetičkih proizvođača u svoje preparate svavlja skupe sastojke poput čestica zlata, dijamanata ili kavijara. A to rade samo iz jednog razloga – da privuku kupce. Ako se proizvod predstavlja kao ekskluzivan i luksuzan, niko vam ne može garantovati da je on i kvalitetniji od svih ostalih na tržištu. Sve su ovo marketinški trikovi.
Mit 3: Solarijum nije štetan u umerenim količinama
Izlaganje UVA i UVB zračenjima je štetno i uzrokuje 90 odsto simptoma preranog starenja kože. Oba ova zračenja mogu da uzrokuju i oštećenje kože, pojavu bore, smanjen imunitet na infekcije, starenje i rak kože.
Makar proveli u solarijumu samo minut, ipak utičete na svoju kožu. Zato, budite oprezni.
Mit 4: Akne su posledica loše ishrane
Pojavu akni uzrokuje prekomerna proizvodnja sebuma (ulja) koje uzrokuje začepljenje pora.
Lučenje sebuma regulišu isključivo hormoni, a ne hrana koju konzumiramo. Tako da, mit o povezanosti lošeg tena sa čokoladom i čipsom, pada u vodu. Naravno, ovo ne znači da se trebati hraniti nezdravo.
Mit 5: Hidratacija usporava nastanak bora
Pojavu bora uzrokuje mnogo faktora, a oni se samo povećavaju kako godine prolaze i koža stari.
Tačno je da koža sa borama izgleda bolje kada je namazana kremom i dobija određenu količinu vlage. Međutim, ne postoji dokaz da hidratacija kože ima uticaj na bore.
Efekat koji se postiže mazanjem kreme je samo površinski i nema dugotrajnog uticaja na dubinsku pojavu bora.