9 načina da sačuvate kolagen u koži, prema dermatolozima
Nauka je dokazala: kreme sa kolagenom ne prodiru dovoljno duboko. Pa, koji su onda efikasni načini za očuvanje kolagena u koži?
Kada dođete u rane 20-te godine, površina vaše kože počinje da gubi kolagen za oko jedan procenat godišnje. Kolagen je prirodni protein koji čini gradivne blokove kože, kose, noktiju i vezivnog tkiva i obezbeđuje strukturu, elastičnost i snagu kože. Dakle, kada počnemo da ga gubimo, počinjemo i da starimo, a krajnji su rezultat fine linije i bore.
Izloženost UV zračenju, zagađenje, pušenje i loša ishrana mogu izazvati razgradnju kolagena, zbog čega koža lica postaje manje čvrsta, sa borama, opuštena…Ako želite mladalački izgled, očuvanje kolagena u koži je vaš primarni cilj.
Najefikasniji načini za očuvanje kolagena u koži:
Ovo su preporuke dermatologa za zaštitu i očuvanje kolagena vaše kože.
Koristite hidratantnu kremu sa kolagenom
Korišćenje hidratantne kreme sa kolagenom može pomoći da se obezbedi hidratacija i popravi oštećenje kožne barijere, ali morate potražiti pravi proizvod. Kolagen je veoma veliki molekul i ne prodire u duboke slojeve kože zbog čega čak postoje teorije da samo nanošenje kolagena na kožu nije dovoljno efikasno. Ono što želite da uradite jeste da održite ravnotežu između proizvodnje kolagena (što se odigrava u dubokim slojevima kože) i dodavanja dodatnih količina. Pošto efikasnost stimulacije kolagena kremama nije jasna, potražite kolagenske hidratantne kreme koje stimulišu stvaranje kolagena u koži.
Investirajte u tretmane mikroiglicama
Microneedling je dobro poznati tretman koji stimuliše kolagen tako što stvara mikro-povrede na koži. Ove rane stimulišu prirodni proces zarastanja tela, promovišući proizvodnju kolagena i elastina kao nusproizvodaUobičajeno, rezultati se pojavljuju nekoliko nedelja nakon tretmana, a poboljšanja su vidljiva čitav niz meseci.
Uključite retinol u svoju rutinu
Retinol je derivat vitamina A pretvoreni u retinolsku kiselinu za upotrebu u lokalnim i oralnim tretmanima za negu kože. Kada se primenjuju lokalno, stimulišu proizvodnju kolagena i podstiču obnavljanje ćelija kože. Najefikasniji način da koristite retinol jeste aplikacija seruma za lice.
Uradite laserski tretman
Laserski tretmani u ordinaciji mogu značajno poboljšati kvalitet i nivoe kolagena vaše kože. Laseri stimulišu proizvodnju kolagena, a istovremeno poboljšavaju teksturu i ton lica. Od suštinskog značaja da se konsultujete sa iskusnim profesionalcem kako biste pronašli najbolji tretman za vaš tip kože i ten.
Obratite pažnju na radiofrekventne tretmane
Radiofrekventni tretmani se oslanjaju na energiju koja se isporučuje duboko u kožu da bi je zagrejala i stimulisala proizvodnju kolagena i elastina. Koža postaje zategnutija, čvršća i glatkija, sa manje linija i bora i manje opuštenosti kože kao odgovor na tretman.
Nanosite vitamin C
Uključivanje antioksidansa u obliku vitamina C u vašu dnevnu rutinu nege kože može napraviti razliku kada je u pitanju očuvanje kolagena. Vitamin C je kofaktor u proizvodnji kolagena, a lokalna primena bi trebalo da pomogne procesu izgradnje kolagena. Vitamin C takođe pomaže u zaštiti kože od slobodnih radikala, koji oštećuju kolagen.
Probajte hemijski piling
Hemijski piling često hvale zbog zaglađivanja kože i ujednačavanja tonusa. Ali istini za volju, oni mogu da pojačaju proizvodnju kolagena. Hemijski piling alfa hidroksi kiseline (AHA) koji sadrži glikolnu ili mlečnu kiselinu eksfolira kožu i podstiče obnavljanje ćelija kože, štiteći postajeći kolagen u koži dok stimuliše novi kolagen.
Nosite kremu za sunčanje svaki dan
Jedan od najlakših načina za očuvanje kolagena u koži je svakodnevno nošenje kreme za sunčanje. Krema za sunčanje je ključna za očuvanje kolagena jer je UV zračenje jedan od glavnih krivaca za degradaciju kolagena. Dermatolozi preporučuj nošenje SPF širokog spektra od 30 ili više za zaštitu kože od UVA i UVB zraka.
Pojačajte unos vitamina A
Kolagen je protein, tako da je ishrana koja sadrži dovoljno proteina važna. Proteini i aminokiseline pomažu u izgradnji drugih proteina i aminokiselina. Nemasno meso, riba i mahunarke dobri su izvori kolagena jer obezbeđuju esencijalne aminokiseline, dok hrana bogata antioksidansima poput orašastih plodova i zelenog čaja bori se protiv slobodnih radikala koji razgrađuju kolagen.