Bakučiol ili retinol: Šta je bolje za vas?
Bakučiol i retinol su apsolutno najtraženiji kozmetički sastojci današnjice. Ali, koji je bolji baš za vas? Rešite dilemu: bakučiol ili retinol
To je priča stara koliko i vreme – pokušali ste da uključite retinol u svoju rutinu, ali vaša koža nije dobro reagovala na to. Iako je retinol ubedljivo najefikasniji antiage sastojak prema svim istraživanjima, prilično je zahtevno koristiti ga. Postoji alternativa koja bi mogla biti savršena za vašu kožu – bakučiol. Šta je bolje za vas?
Šta je bakučiol?
Bakučiol je veganski sastojak za negu kože koji se nalazi u lišću i semenu biljke Psoralea corilifolia, koja se koristi u indijskoj i kineskoj tradicionalnoj medicini. Ovaj biljni sastojak bori se protiv pojava starenja, ima antiinflamatorno i antibakterijsko dejstvo. Takođe, registrovano je da smanjuje fotooštećenja, hiperpigmentacije, a dobar je i u borbi protiv akni. Dakle – zaista deluje vrlo slično retinolu.
Šta je retinol?
Da biste razumeli šta je za vas bolje bakučiol ili retinol, važno je da dobro upoznate i drugi sastojak – taj čuveni, moćni retinol. Prema rečima našeg stručnjaka za kožu, retinol je blaži oblik tretinoina (retinoida) i dostupan je u slobodnoj prodaji. Prvenstveno je namenjen antiage borbi protiv bora, tamnih fleka. Njegovo je značajno stvojstvo da podstiče proizvodnju kolagena. Zaista je moćan sastojak, tako da ne čudi što je beauty industrija prosto poludela za retinolom.
Da li bakučiol ili retinol imaju neželjene efekte?
Retinol je prilično agresivan sastojak i poznato je da, kada ga primenjujete, morate u rutinu da ga uvedete postepeno, u malim količinama. Ono što bi trebalo da vas brine je mogućnost iritacije kože od retinola ili naglog izbijanja akni kada moćni retinol prodre duboko u pore. Ove se situacije smiruju relativno brzo, ali ako možete da ih izbegnete – što da ne?
Za razliku od retinola, bakučiol nema izražene neželjene efekte. Ipak, da biste videli kako koža reaguje na bakučiol, trebalo bi da uradite test na maloj površini lica, pre nego što počnete sa uvođenjem ovog sastojka u noćnu rutinu nege. Takođe, ne bi trebalo koristiti bakučiol tokom trudnoće ili dojenja, jer ne postoje pouzdani podaci o njegovom uticaju na plod ili bebu.
Bakučiol ili retinol – primena
A kako se ova dva sastojka uključuju u beauty rutinu?
Koliko često treba koristiti bakučiol?
Proizvode sa bakučiolom možete nanositi svakodnevno. Nakon što uradite test i uverite se da vaša koža ne reaguje burno na bakučiol možete ga koristiti u bilo kojoj dozvoljenoj koncentraciji.
Koliko često treba koristiti retinol?
Retinoli su, međutim, sasvim druga priča. Sporo i postojano pobeđuje u trci kada je u pitanju ovaj sastojak – uvodite retinol u rutinu postepeno. Najbolje je da ga nanosite svake treće noći tokom prvog meseca. Možete da pređete na svaku drugu noć tokom drugog meseca, a zatim svake noći ako vaša koža to može da toleriše.
Bakučiol ili retinol: Sa kojim se sastojcima mogu kombinovati?
Koji sastojci najbolje rade sa bakučiolom, a koje treba izbegavati?
Trebalo bi koristiti hidrantante kreme uz bakučiol. Ovo uključuje ceramide i hijaluronsku kiselinu, između ostalog. Sa druge strane, trebalo bi izbegavati glikolnu kiselinu jer ona može da razgradi bakučio.
Koji sastojci najbolje rade sa retinolom, a koje treba izbegavati?
Posegnite za proizvodima sa sastojcima koji nude hidrataciju i jačaju prirodnu barijeru vaše kože. Baš kao i sa bakučiolom, ceramidi i hijaluronska kiselina će učiniti svoje. Važno je koristiti zaštitu od sunca u obliku dnevne SPF hidratantne kreme kada koristite retinol jer on može izazvati osetljivost na sunce. Sa druge strane, izbegavajte benzoil peroksid, alfa-hidroksi kiseline i beta-hidroksi kiseline dok koristite retinol, jer ovi sastojci mogu dodatno pogoršati vašu kožu.
Bakučiol ili retinol – koji je bolji za vas?
Da razjasnimo, bakučiol je svakako efikasna (i veganska) alternativa retinolu, a oba sastojka pomažu u borbi protiv vidljivih znakova starenja. Ako imate posebno osetljivu kožu ili kožu sklonu rozacei ili ekcemu, možda je bezbednije da počnete sa bakučiolom. Ako je vaša koža generalno tolerantna na nove sastojke za negu kože, onda je za vas preporučljiva upotreba retinola.