Akne na zadnjici: Kako se rešiti ovog nezgodnog problema?
Ako postoji išta neprijatnije od akni na licu to su – akne na zadnjici. Ove neprijatne, često i bolne upale, još su češće, ali i nezgodnije u sezoni kupaćih kostima i kratkih šortseva.
Pritom, ako pokušate da se rešite upalnih procesa na guzi, shvatićete da se proces bitno razlikuje od lečenaja akni na licu. Ništa što deluje na obične bubuljice jednostavno nije delotvorno protiv akni na zadnjici. Pa, kako ih se onda rešiti?
Šta izaziva akne na zadnjici?
Uzrok osipa na zadnjici najčešće nisu začepljene pore, već folikulitis – zapaljenje jednog ili više folikula dlake, praćeno pojavom apscesa. Na nastanak akni na zadnjici utiče nekoliko faktora:
- hormonalne promene tokom menstrualnog ciklusa;
- neblagovremena promena odeće nakon treninga;
- pasivni način života;
- nošenje uske odeće;
- produženo nošenje mokrog kupaćeg kostima,
- depilacija i osetljivost bikini zone.
Sve ove greške su prilično česte, pa se veliki broj ljudi suočava sa problemom akni na ovom delu tela.
Kako izlečiti akne na zadnjici?
Istuširajte se posle treninga
Tokom vežbanja na telu se nakupljaju znoj, sebum i druga prljavština, što dovodi do upale folikula dlake. To uopšte ne znači da treba prestati da se bavite sportom – samo se uvek tuširajte posle teretane. Odmah po završetku treninga morate skinuti svu odeću, istuširati se i obući čistu odeću.
Koristite antibakterijski sapun
U zavisnosti od tipa kože, vredi izabrati proizvod koji će podjednako nežno i efikasno očistiti kožu. Stručnjaci predlažu da se odaberete sapun ili gel za tuširanje sa benzoil peroksidom. Ovaj sastojak ima antibakterijski efekat, što ga čini efikasnim u borbi protiv akni, uključujući i folikulitis. Nakon nanošenja proizvoda, morate ga ostaviti na telu nekoliko minuta da bi delovao.
Hidrirajte kožu
Ova procedura je posebno potrebna nadraženoj i upaljenoj koži, pa je važno da i na zadnjicu nanesete hidratantnu kremu ili losion. Sastojci koji bi trebalo da se nađu u losionu ili mleku za telo su niacinamid, aloa vera i alantoin, koji su antiinflamatorni i pomažu u balansiranju nivoa pH.
Piling
Redovni piling je važan korak ka glatkoj koži zadnjice i prevenciji akni. Postupak će ubrzati obnavljanje ćelija i ukloniti višak sebuma. Pored toga, pomoći će da se nosite sa tamnim mrljamakoje ostaju nakon što izlečite akne na zadnjici. Glavna stvar je da date prednost mekim pilinzima ili losionima koji sadrže glikolnu, azelaičnu, mlečnu ili salicilnu kiselinu.
Kada je vreme da se obratite lekaru?
Ako akne na zadnjici izazivaju ozbiljne neugodnosti i ne prolaze dugo vremena, vredi zakazati sastanak sa dermatologom. Nakon pregleda, lekar može propisati posebnu negu, kao i propisati masti ili tablete na recept koji će ubrzati otklanjanje osipa.