Bubuljica u nosu: Kako da je bezbolno rešite?

by | mart 7, 2023
bubuljica u nosu

Akne se mogu pojaviti bilo gde, pa neka vas ne uplaši bubuljica u nosu. Ali šta da radimo kada se pojave i kako da budemo sigurni da je to bubuljica?

Bubuljice mogu iskočiti na bilo kojoj regiji gde je pristuan folikul dlake ili pore. Čak i u unutrašnjosti naših nozdrva. Otkrivamo šta da radite kada se pojavi.

Bubuljica u nosu: Kako da je bezbolno rešite?

Možda zvuči kao bizarno mesto za pojavu akni, ali unutar i oko nosa često mogu da se pojave akne, komedoni, upaljene bubuljice, ciste, čirevi itd. Njih prate simptomi poput crvenila i bolnog osećaja ali mogu se javiti i bez simptoma.

Vrste bubuljica u nosu

Zatvoreni komedoni. Male bele bubuljice na površini kože.

Upaljene bubuljice. Ova vrsta akni je male do srednje veličine, upaljene su i bele ili crvene boje.

Članak se nastavlja posle reklama

Ciste. Često su velike i nalaze se tik ispod površine kože zbog čega ih je gotovo nemoguće istisnuti. Teže su za lečenje od drugih tipova akni. Mogu biti vrlo bolne.

Šta uzrokuje bubuljice u nosu?

Začepljene pore. Kao i na licu i telu, bubuljice u nosu se mogu pojaviti ako se pore zapuše bakterijama koje izazivaju akne poznate kao P. acnes.

Urasle dlake. Mogu pojaviti unutar nosa, što dovodi do crvenih, bolnih bubuljica u nosu. Ako čupate dlačice iz nosa, veće su šanse da će se pojaviti. Obično same prolaze ali topli oblozi mogu pomoći da umirite upalu.

Članak se nastavlja posle reklama

Sprečite bubuljice čim osetite da se pojavljuju. Simptomi akni počinju da se formiraju unutar pora pre nego što izbiju na površinu. Ako sumnjate da će se bubuljica pojaviti, možda ćete moći da je sprečite ili bar ubrzate njen prolazak. Benzoil-peroksid je efikasan u ubijanju bakterija koje izazivaju akne, a salicilna kiselina može sprečiti začepljenje pora jer uklanja mrtve ćelije kože. Dermatolozi preporučuju da aktivne sastojke koristite samo na površini nosa ili pri ulasku u nozdrvu jer ako ih nanesete preduboko, možete izazvati ozbiljnu iritaciju.

Bakterije. Poznate su po izazivanju akni ali mogu izazvati i drugi tip infekcije kože. Nazalni vestibulitis ili nazalni folikulitis je lokalizovana infekcija nosa. Manifestuje se kao crvenilo, bolni otok, čak i cista. Obično ga izaziva bakterija S. aureus. Mogu ga izazvati čupanje dlaka iz nosa, preterano duvanje nosa, čačkanje nosa i pirsing.

Članak se nastavlja posle reklama

Virusi. Hronične bubuljice u nosu mogu ukazivati na herpes. Virusne infekcije se često ne mogu izlečiti, ali se njihovi simptomi mogu držati pod kontrolom.

Kako se rešiti bubuljica u nosu?

Bubuljice u nosu nisu ništa drugačije od bubuljica na bilo kojoj drugoj regiji ali treba ih tretirati malo drugačije.

Uverite se da je bubuljica. Pre nego što je efikasno eliminišete, uverite se da znate tačno šta je to kako biste mogli da je na pravi način uklonite. Preporučujemo da lečite bubuljice u nosu nakon konsultacije sa svojim dermatologom da biste dobili tačnu dijagnozu.

Očistite regiju. Kožu treba redovno čistiti, posebno ako imate kožu sklonu aknama. Ovo se odnosi i na nos i kožu oko nosa.

Pene za čišćenje lica su savršen izbor kada je nega lica u pitanju. One imaju nekoliko prednosti u odnosu na ostale proizvode ovog tipa.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Pene za čišćenje lica: Zašto su pene sjajni proizvodi za čišćenje lica?

Pene za čišćenje lica su savršen izbor kada je nega lica u pitanju. One imaju nekoliko prednosti u odnosu na ostale proizvode ovog tipa.

 

Lokalni tretmani. Akne se mogu lečiti tretmanima kao što su salicilna kiselina, benzoil-peroksid i lokalni antibiotici. Teški slučajevi mogu zahtevati oralne antibiotike.

Ne koristite proizvode koji zapušavaju pore. Okluzivni proizvodi su ovlaživači koji stvaraju zaštitnu barijeru na spoljašnjoj strani kože, zadržavajući vlagu unutra. Oni hidriraju suvu kožu ali zapušavaju pore drugih tipova može i izazivaju akne.

Naša koža je najveći organ na našem telu i kada se dobro ophodimo prema sebi, spolja i iznutra, to je obično vidljivo i na našoj koži. Stres, stroge dijete i okluzivni proizvodi za negu kože mogu dovesti do pojave akni.

Članak se nastavlja posle reklama
Miljana MomirovićProstock-Studio/GettyImagesPlus