8 kozmetičkih sastojaka koje morate izbegavati kada imate osetljivu kožu

by | septembar 2, 2024
kozmetički sastojci koji iritiraju osetljivu kožu

Proizvodi koji vašim prijateljicama daju čist, blistav ten, vama mogu izazvati ozbiljne probleme. Ovo su kozmetički sastojci koji iritiraju osetljivu kožu

Kupovina proizvoda za negu kože posebno je izazovna za sve one sa osetljivom kožom. Sastojci za negu kože koje drugi hvale, za vas mogu postati noćna mora: dovesti do iritacije, crvenila, cuvoće, ekcema…

Jedna stvar koja vam može olakšati navigaciju  kroz drogerijske rafove jeste da znate koji su to sastojci za izbegavanje.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta je osetljiva koža?

Osetljiva koža je krovni izraz za tipove kože koji su reaktivniji i podložniji spoljnim iritantima, objašnjava dermatolog Deanne Mraz.
Osetljiva koža je sklonija atopijskom dermatitisu i drugim kožnim oboljenjima. To je koža koja je privremeno postala osetljiva i pokazuje znake iritacije zbog narušene kožne barijere.

Kozmetički sastojci koji iritiraju osetljivu kožu

Mirisi

Sve u svemu, dermatolozi se slažu: mirisi su uobičajeni krivci za iritaciju kože, često izazivaju alergijski kontaktni dermatitis. Ako imate osetljivu kožu, odlučite se za proizvode bez mirisa. Imajte na umu da pojedini proizvodi nemaju intenzivan miris, ali to ne znači da su bez alergena – jednostavno sadrže sastojke koji maskiraju mirise. Zato tražite one kozmetičke proizvode koji jasno napominju da nemaju dodate parfeme i mirise.

Alkohol

Ovo nije iznenađenje. Ali, iznenađenje može biti koliki broj proizvoda za negu kože sadrži alkohol. Oni se obično koriste kao rastvarači, u tonerima i adstringentima, i pomažu da se obezbedi efekat brzog sušenja. Ali, zašto su alkoholi kozmetički sastojci koji izazivaju iritaciju osetljive kože? Jer mogu ukloniti prirodna ulja kože i poremetiti njenu zaštitnu barijeru, što dovodi do suvoće i iritacije. Radije birajte tonike sa glicerinom ili hijaluronskom kiselinom.

Članak se nastavlja posle reklama

Sulfati

Često ćete naći sulfate u sredstvima za čišćenje, oni se koriste za stvaranje pene. Sulfati su obično efikasni u uklanjanju prljavštine i ulja sa kože, međutim, za one sa osetljivom kožom, sulfati mogu biti previše oštri, izazivati suvoću i iritaciju i narušiti prirodnu barijeru kože. Kako možete identifikovati sulfate u svojoj kozmetici? Na listi sastojaka najčešće se nalatenatrijum lauril sulfat i natrijum lauret sulfat. Ali, izbegavate i kozmetičke proizvode koji sadrže natrijum lauroil glutamat, natrijum lauril sulfoacetat.

Eterična ulja

Eterična ulja mogu biti smirujuća u mnogim slučajevima, ali ne i kada ih koristite za negu kože. Eterična ulja kao što su ulje čajevca i ulje lavande su prirodna ulja ekstrahovana iz biljaka. Najveći broj ovih proizvoda je moćan i može izazvati iritaciju, alergijske reakcijeili pogoršati osetljivost kože.

Članak se nastavlja posle reklama

Retinoli i retinoidi

Iako retinol i retinoidi sasvim sigurno podmlađuju, važno je znati kako da ih pravilno koristite. Ova dva sastojka jako su moćni i često izazivaju iritacije, pa čak i ljuštenje kože. Crvenilo, ljuštenje i peckanje povezani sa upotrebom retinola i retinoida naziva se retinoidni dermatitis i predstavlja oblik iritantnog kontaktnog dermatitisa. Ako imate osetljivu kožu bolje je da koristite njihovu prirodnu laternativu: bakučiol. 

Benzoil peroksid

Ako imate kožu sklonu aknama, benzoil peroksid može biti vaš najbolji prijatelj. I kao i mnogi sastojci na ovoj listi, kada se koristi na odgovarajući način, može da deluje gotovo magično. Ali, kada je vaša koža osetljiva, morate biti oprezni. Korišćenje benzoil peroksida može dodatno iritirati kožu. Ako slabo reagujete na benzoil peroksid, proizvodi na bazi cinka mogu biti adekvatna zamena.

Članak se nastavlja posle reklama

AHA i BHA

Nažalost, moćne AHA (alfa-hidroksi kiseline) i BHA (beta-hidroksi kiseline) defintivno su kozmetički sastojci koji iritiraju osetljivu kožu. Mogu da izazovu iritaciju, crvenilo i osetljivost, i zato se ne preporučuju za osetljivu kožu. Umesto toga, možete isprobati enzimske pilinge poput bundeve i ananasa ili nežne pilinge napravljene od jojoba perlica ili pirinča u prahu.

Parabeni

Parabeni produžavaju rok trajanja vaših omiljenih proizvoda i pomažu u sprečavanju razvoja bakterija ili buđi. Ali, nije iznenađujuće, ovaj sastojaknije uvek najprijatniji za osetljivu kožu. Ako ste skloni atopijskom dermatitisu ili upravljate povezanim stanjem kao što je ekcem, izbegavajte parabene. Tražite proizvode označene bez parabena — posebno losione, kozmetiku i druge proizvode — i pazite na „obične“ sastojke kao što su metilparaben, etilparaben, propilparaben, butilparaben, izobutilparaben, izopropilparaben i benzilparaben – izbegavajte ih.

Članak se nastavlja posle reklama
shironosov/gettyimagesplus