10 najefikasnijih sastojaka koji uklanjaju fleke na licu

by | mart 24, 2024
najefikasniji sastojci za fleke na licu

Pigmentacije na licu čine nas starijim nego što jesmo. Ovo su najefikasniji sastojci za fleke na licu – otkrijte koji je pravi za vas

Kada vidimo osobu sa flekama na koži, automatski je doživljavamo najmanje deset godina starijom nego što jeste. Nažalost, depigmentacije i  fleke na licu imaju takav uticaj na naš ukupan izgled. Upravo zbog toga, uklanjanje fleka sa lica postalo je jedan od primarnih zahteva kozmetičke industrije.

Jer, iako se fleke na licu mogu pojaviti iz više razloga, najčešće ih izaziva prekomerno izlaganje suncu, hormonski disbalans i jaki zagađivači. Da li ste spremni da rešimo ovaj problem?

Kako tretirati fleke na licu?

Da biste efikasno tretirali fleke na licu, jako je važno da dermatog otkrije nihov uzrok. Neke od mrlja se mogu skroz eliminisati, dok se druge samo smanjuju i drže pod kontrolom. Takođe, sastojci kojima ćete ih tretirati sasvim su drugačiji od uzroka do uzroka. Melazma i solarne mrlje ne leče isto, a  najsloženije je lečenje hormonski izazivanih fleka na licu.

Upravo od toga kakve su vam potrebe zavisi da li će vam dermatolog dati samo lokalne depigmentante ili će uključiti i neku drugu terapiju ili možda kozmetičke procedure kao što su pilinzi ili laseri.

Članak se nastavlja posle reklama

Najefikasniji sastojci za fleke na licu

Među najčešće korišćenim i najefikasnijim su:

  1. retinoidi
  2. azelaična kiselina
  3. traneksaminska kiselina
  4. niacinamid
  5. vitamin C
  6. kojična kiselina
  7. arbutin
  8. ekstrakt sladića
  9. glikolna kiselina
  10. mlečna kiselina.

 

Najefikasniji sastojci za fleke na licu, njihove mane i prednosti

Vreme je da otkrijete koji je od ovih sastojaka najbolji za vas.

Članak se nastavlja posle reklama

Retinol

Retinol može da ublaži proizvodnju tirozinaze, enzima integralnog za formiranje melanina. Ovaj preventivni mehanizam može da uspori pojavu novih hiperpigmentiranih mrlja – zbog čega se reklamira kao najbolji sastojak za negu kože za lečenje kožnih stanja kao što su hiperpigmentacija i melazma.

Azelaična kiselina

Ona je takođe inhibitor tirozinaze. To znači da deluje slično kao arbutin i hidrohinon da bi suzbili proizvodnju pigmenta melanina. To ga čini odličnim tretmanom za akne, rozaceu i hiperpigmentaciju.

Članak se nastavlja posle reklama

Traneksaminska kiselina

Dokazano je da traneksamska kiselina može da poništi hiperpigmentaciju izazvanu UV zračenjem. To je zato što traneksamska kiselina inhibira vezivanje plazminogena za keratinocite, što zauzvrat smanjuje aktivnost melanocitne tirozinaze, što dovodi do smanjenja arahidonske kiseline i prostaglandina. Laički rečeno – preokreće loše dejstvo sunčevih zraka. I  za to je potrebno 8 do 12 nedelja upotrebe.

Niacinamid

U kliničkim studijama, niacinamid je značajno smanjio hiperpigmentaciju učesnika nakon 4 nedelje upotrebe. Zaključci ove studije ukazuju na to da je niacinamid efikasno jedinjenje za osvetljavanje kože koje deluje tako što inhibira transfer melanozoma sa melanocita u keratinocite.

Vitamin C

Još jedan sastojak koji sprečava sintezu melanina. Široko se koristi u dermatologiji kao modalitet lečenja hiperpigmentisanih fleka na koži. Promene na koži koje se vide sa vitaminom C ne nastaju brzo. Serumu vitamina C može biti potrebno 12-16 nedelja da deluje na tamnim flekama i 6-12 meseci da deluje na borama.

Kojična kiselina

Smatra se najboljom kiselinom za upotrebu kod hiperpigmentacija jer ne samo da inhibira sintezu melanina, već poseduje i moćne antioksidanse. Da biste vudeli razultat neophodno je koristi koncentracije od 1 do 4 odsto.

Arbutin

Kada su u pitanju najefikasniji sastojci za fleke na licu, on bi morao da bude pri vrhu liste. U svetu je jedan od najprepisivanijih sastojaka za izbeljivanje kože. Zašto? Arbutin može da utiče na staračke fleke, ali i melasmu. Ovaj sastojak se u našem ogranizmu pretvara u najmoćnije jedinjenje za borbu protiv fleka na licu – hidrohinon. Ali, za razliku od originialnog jedinjena koje se mora koristiti vrlo obazrivo, arbutin se oslobađa polako i nema neželjene efekte.

Članak se nastavlja posle reklama

Sladić

Sladić – ekstrakt sladića  može olakšati hiperpigmentaciju. Istraživanja sugerišu da ekstrakt sladića, nazvan glabridin, može imati antiinflamatorno (antiupalno) i antioksidativno dejstvo, kao i da utiče na beljenje kože.

Glikolna kiselina

Glikolna kiselina može biti efikasan sastojak za smanjenje hiperpigmentacije. Međutim, jaki ili iritantni proizvodi za negu kože takođe mogu izazvati hiperpigmentaciju. Posebno je važno za osobe koje su sklone hiperpigmentaciji da koriste neiritirajuće, nežne pilinge.

Mlečna kiselina

Može se koristiti na svim tipovima kože, uključujući i osetljivu kožu. Ne izaziva crvenilo ili iritaciju i koristimo ga za površinske pilinge. Ova kiselina može efikasno ukloniti melazmu jer blokira enzime odgovorne za proizvodnju melanina.

VLG/GettyImages