Greške u nezi kože oko očiju koje svi pravimo

by | oktobar 31, 2024
najveće greške u nezi kože oko očiju

Nega ovog dela lica ne bi trebalo da bude ista kao za ostatak tela. Ali većina nas pravi ove najveće greške u nezi kože oko očiju.

Koža oko očiju je veoma tanka, mnogo tanja nego na drugim delovima lica ili tela. A ako gušća koža manje pati od spoljašnjih uticaja i duže ostaje glatka, onda će koža očnih kapaka prva ukazati na starost. Oči se nazivaju „ogledalo duše“, ali su i „ogledalo“ našeg tela. Otok, vrećice ispod očiju, podočnjaci takođe mogu ukazivati na neke bolesti.

Ako znate da je sa vašim unutrašnjim organima sve u redu, ali je koža oko očiju i dalje nesavršena, možda se o njoj ne brinete pravilno? Njoj je svakako potrebna drugačija, posebna nega. Sa tankom kožom treba rukovati veoma pažljivo i pažljivo. Saznali smo koje su najčešće greške u nezi kože oko očiju. Možda se u nečemu prepoznajete?

Najveće greške u nezi kože oko očiju

Ne hidrirate kožu dovoljno

Koži oko očiju je potrebna konstantna, bukvalno neprekidna hidratacija. Za nju nikad nema mnogo vlage, jer je koža previše suva, jer je tanka. Ne gubite vreme na kožu očnih kapaka, jer je koža ta koja će prva pokazati vaše godine ako nije pravilno negovana. Imate li slobodnog vremena? Koristite masku – možete je napraviti kod kuće (postoji mnogo recepata na Internetu). Kupite specijalne serume ili ampule koje možete koristiti kao masku jednom ili dva puta nedeljno, nežno utrljavajući u predelu očnih kapaka.

Flasteri su dobri za ekspresnu hidrataciju. Mogu biti hidrogel (najpogodniji), tkanina (po analogiji sa maskama za lice od tkanine) ili čak tečna (naneti i očvrsnuti na koži, a zatim ukloniti jednim pokretom). Flasteri zamenjuju intenzivno hidratantni serum, a mehanički efekat (lepljenje) zaglađuje kožu i ublažava otok. I ne zaboravite na hidrataciju iznutra: pijte dovoljnu količinu vode, posebno u vrućini – najmanje 1,5-2 litre tečnosti dnevno.

Članak se nastavlja posle reklama

Ne skidate šminku

Ovo je najgora greška koja se može napraviti. Nikada ne ostavljajte šminku preko noći, bez obzira koliko ste umorni kada dođete kući! Čak i kada niste kod kuće, pokušajte da očistite oči barem vlažnim maramicama ili ih isperite toplom vodom. Pa kod kuće, uz sva specijalna sredstva za pranje i čišćenje, kreme, serume, ispiranje šminke je obavezno!

Sva kozmetika začepljuje pore. I razmislite koliko je na vašim kapcima ako ste navikli da farbate svaki dan. Puderi, puderi, senke, olovke ili olovke za oči, maskara… Sve se to taloži na koži, začepljuje pore i može da izazove akne i mitisere. A takve problematične manifestacije na koži očnih kapaka mogu se razviti u čireve koje je opasno ukloniti u blizini oka ili bradavice koje će dugo „krasiti“ kožu.

Budite nežnije prema koži

Ne možete trljati kožu očnih kapaka. Zbog odsustva masnog sloja, koža je manje elastičan. Ako je jako istegnete, biće potrebno mnogo vremena da se vrati u prvobitni položaj. Mogu se formirati nabori, koji će se kasnije pretvoriti u bore. Zbog toga morate vrlo pažljivo da očistite oči: nanesite sredstvo za uklanjanje šminke na pamučnu podlogu, stavite je na kapak i ostavite 30 sekundi. A zatim vrlo nežno navlažite i obrišite oči da biste uklonili šminku. Isto i sa pranjem: ne trljajte oči sunđerima, bolje ih je pažljivo oprati jastučićima prstiju.

Članak se nastavlja posle reklama
@anastasiabeautyfascia Before putting eye concealer do this ! #selfcare#facemassage#undereyebags#darkcircles#darkcirclesundereyes#learnontikok ♬ Just Wanna Rock – Lil Uzi Vert

Masaža očnih kapaka je dobar način za uklanjanje nadutosti ujutru ili ublažavanje umora očiju uveče. Ali sa masažom treba biti veoma oprezan. Takođe – nema trenja ili previše intenzivnog pritiska. Kožu oko očiju treba masirati jastučićima prstiju, bez dodatnih alata za masažu. Uzmite svoju uobičajenu kremu za oči ili poseban serum za masažu (ali i samo za očne kapke). I pomerajte se striktno u masažnim linijama: od spoljašnjeg ugla oka do unutrašnjeg ugla donjeg kapka, i od unutrašnjeg do spoljašnjeg ugla gornjeg kapka.

Članak se nastavlja posle reklama

Najveće greške u nezi kože oko očiju su i izbor loših preparata

Mnogi ljudi ignorišu posebne kreme za oči, štedeći vreme i novac na nezi kože. Istu kremu koriste i za kožu lica i za kožu oko očiju. I još češće – univerzalna, odnosno pogodna za sve tipove kože i za bilo koje doba dana. Ali to ne možete učiniti. Za očne kapke morate koristiti posebnu kremu, jer ta ima drugačiji sastav. I treba da ga izaberete u zavisnosti od problema koji želite da otklonite (otok, podočnjaci, bore, suvoća itd.).

Kreme za oči su lakše teksture, više kao serum. Nisu masne, ali istovremeno intenzivno hidriraju. A koži oko očiju, pre svega, treba vlaga. Ako gušća koža na drugim delovima lica ima masni sloj koji zadržava vlagu unutra, na kapcima je praktično nema. Uverite se da krema sadrži hijaluronsku kiselinu, peptide, kolagen i elastin, prirodne biljne ekstrakte, vitamine A, C i E.

Ignorišite UV zaštitu

Loše navike (konzumacija alkohola i pušenje) i sunčevo zračenje najgore utiču na našu kožu. Ako možete sami da odbijete štetne stvari, onda nećete pobeći od sunca. UV zraci neprestano udaraju u kožu: u šetnji, na putu do posla, kroz prozore, čak i kroz oblake. Velika količina štetnog UV zračenja može da učini da nežna koža oko očiju postane suva, ljuskava, bez sjaja, može se pojaviti opekotine ili alergijski osip, pigmentne mrlje i mnoge bore.

Prema tome, vaša krema za oči (kao i dnevna krema) treba da ima visok UV zaštitni faktor. Na pakovanju je označen kao SPF. Izaberite SPF od najmanje 50 za kožu oko očiju. Pročitajte sastav kreme da biste bili sigurni da postoje zaštitni sastojci. A još je bolje tražiti posebne proizvode za najosetljiviju kožu lica. Mogu se proizvoditi u obliku malih valjaka ili čak čvrstih štapova. Mogu se koristiti tokom dana, stalno ažurirajući UV zaštitu.

VladimirFLoyd via Getty