Evo koji je pravi rok trajanja kozmetičkih preparata, prema dermatolozima
Kako razumeti kada je vreme da bacite kozmetiku i koji je zapravo rok trajanja kozmetičkih preparata koje najčešće koristimo?
Britanska agencija Escentual.com je pre nekoliko godina objavila podatke o tome kako žene čuvaju svoju kozmetiku. Ispostavilo se da se neki ljudi ne odvajaju od svojih omiljenih proizvoda ni 6 godina nakon isteka roka trajanja, a 70 odsto ispitanika nikada nije opralo četkice za šminku.
Ovo su, naravno, ekstremi, ali morate priznati da većina nas teško može da se oslobodi senki za oči koje nismo nikada ni koristili jer nam je lepo pakovanje na primer… Ruž za usne čija nam nijansa apsolutno ne odgovara, vremenom ne postaje lojalnija našem licu, a četkica za puder postaje čistija vremenom. Dakle, koji je rok trajanja kozmetičkih preparata koje toliko volimo i kada treba da ih zamenimo?
Rok trajanja omiljenih kozmetičkih preparata
Sredstva za negu kože
Jedna stvar koju treba zapamtiti: sve reakcije koje se javljaju na vašoj koži se nastavljaju u vašem telu (a to se dešava sa svim što upotrebljavamo na ovaj ili onaj način). Osim toga, ako su se svi aktivni sastojci pokvarili, dva sata koja ste proveli tretirajući lice u deset koraka mogu biti gubljenje vremena. Umesto da pogađate, pokušajte da pročitate tajne znakove. Rok trajanja kozmetičkih preparata za negu lica nakon otvaranja na pakovanju su predstavljeni kao mali simboli koji prikazuju teglu sa poklopcem i natpisom 6M ili 12M. Oni znače da je proizvod bezbedan za upotrebu tačno taj broj meseci nakon otvaranja. Datum isteka (simbol peščanog sata) ─ jeste datum do kojeg proizvod treba da se upotrebi.
Nekoliko efikasnih trikova: označite datum otvaranja vašeg proizvoda – vreme ide brže nego što mislite; ako je proizvod u tegli, koristite lopaticu ili pamučni jastučić da ga dosegnete, a ne prstima; ako koža peče ili trne nakon nanošenja proizvoda (a ne bi trebalo) ─ isperite ga sa lica a preparat bacite; kada se nešto promenilo u boji i/ili mirisu proizvoda, takođe je bolje da ga se rešite.
Podloge, puderi i korektori
Tečne podloge i korektori trebalo bi da vas napuste godinu dana nakon početka saradnje. Stavite bočicu ili tubu na svetlost i ako primetite da je ulje izašlo na površinu akonzistencija je postala manje gusta, onda je vreme da ga zamenite. Tečni puderi nisu dizajnirani da traju zauvek. Priča sa puderom u prahu je malo drugačija: lako može da traje i do dve godine, pošto se bakterije ne razmnožavaju tako brzo u suvom okruženju kao u tečnom. Ali vremenom, čak i takvi proizvodi i dalje menjaju teksturu: stvrdnjavaju, počinju da se mrve i manje ih je lako „hvatati“ sunđerom ili četkom.
Rumenilo i bronzani puder
Ovi preparati mogu da traju do dve godine, a razlozi za takvu dugovečnost su isti kod pudera u prahu– nedostatak vodene sredine, što znači manje su pogodni za rast bakterija. Ako je moguće, bolje je izabrati proizvode sa biljnim ekstraktima – kao što su aloja, zeleni čaj, ekstrakti kamilice. Korisno je i prijatno. Ipak, budite pažljivi pri nanošenju šminke: kada nanesete tečnu podlogu, a odmah zatim rumenilo ili bronzer, ulja se zalepe za dlačice četkice i tako se pomeraju na površinu proizvoda u prahu, čineći ih bledim i izbledelim. Nemojte žuriti, već napravite pauzu od dva minuta nakon nanošenja tečnog pudera (ili obrišite višak ubrusom za matiranje).
Rok trajanja kozmetičkih preparata kao što je maskara
Ovde je sve vrlo jasno – tri meseca uz svakodnevnu upotrebu i šest meseci uz povremenu. Nije potreban akademik da shvati da je tamna, vlažna četkica odličan dom za bakterije. Istraživanje sa brazilskog univerziteta pokazalo je da 79% uzoraka uzetih od žena za analizu situacije više liči na kolonije bakterija nego na kozmetičke proizvode. Dakle, nakon navedenog perioda, moraćete da bacite svoju omiljenu maskaru.
Rok trajanja ajlajnera
Od tri do četiri meseca je maksimalno dozvoljeni period za aktivne korisnike, jer se u principu situacija ne razlikuje od onoga što se dešava sa maskarom. Period aktivne i bezbedne upotrebe konturne olovke je takođe četiri meseca. Čim se pojavi beli premaz na četkici, vreme je da je zamenite.
Ruž i sjaj za usne
Konačno, ovde nam bar bakterije ne prete, pa je ove preparate dozvoljeno bezbedno koristiti i do dve godine! Dakle, ne morate da brinete ni o čemu 24 meseca. Signal za odvajanje od ruža i sjaja za usne treba da bude neravnomerna distribucija pigmenta na usnama i/ili suva tekstura (u slučaju sjaja za usne, signal za alarm bi bila prekomerna lepljivost i „žilavost“). Inače, deljenje sjaja ili karmina sa prijateljima nije najbolja navika za očuvanje proizvoda.
Četke za šminku
Alati za šminkanje su zaista dugovečni. Uz odgovarajuću negu, mogu trajati veoma dugo- od 5 do 7 godina. Oni će morati da budu penzionisani tek kada počnu da otpadaju dlake. A da bi se ovo dogodilo što je kasnije moguće, svake dve nedelje morate da perete četke. Preporučljivo je nakon svake upotrebe oprati četkice koje se koriste za šminkanje očiju, kao i popularne beauty blendere odnosno sunđere . Za ovo vam je potrebna samo topla voda i blagi sapun (ili poseban proizvod, ako govorimo o perfekcionistima).
Pravilna higijena četki za makeup
@kendrathemom_ How to properly wash your makeup brushes #makeupbrushes #makeuptipsandtricks #medicalesthetician ♬ Blue Blood – Heinz Kiessling