9 signala da retinol koristite pogrešno

by | avgust 30, 2024
9 signala da retinol koristite pogrešno

Ovaj članak obrađuje vrlo važnu temu, a to je kako da otkrijete da retinol koristite pogrešno. A sa ovim sastojkom se nije igrati…

Među svim preparatima za negu kože koji su trenutno dostupni, retinol (vrsta vitamina A) je jedini aktivni sastojak koji zaista može da vrati vreme. Da, ovaj moćni sastojak za negu kože je poznat po tome što priskače u pomoć kada se suočavamo sa nekim od najtežih kožnih problema. Želite zaglađivanje finih linija? Retinol. Želite da vratite sjaj koži ili da smanjite pore? Oh, zdravo, retinol. Lice vam izgleda sivo? Opet retinol.

Nije ni čudo da je to bio jedan od najtraženijih sastojaka prošle godine, sa minimun 50.000 pretraga svakog meseca, prema Gugl podacima.

Upravo zbog njegove sposobnosti podmlađivanja kože, o čemu postoje bezbrojne studije koje to potvrđuju, mnogi od nas posežu za proizvodom sa retinolom. Ipak, mnogi ga ne koriste kako treba. Estetski doktor i osnivač klinike za posvetljivanje kože, dr Sofi Šoter, veruje da postoji 9 uobičajenih grešaka koje pravimo kada je u pitanju upotreba retinola.

Šta ukazuje na to da retinol koristite pogrešno

1. Koristite previše retinola

Uz jake aktivne sastojke, imajte na umu da malo ide daleko. „Nećete morati da ga nanosite kao što ste koristili tradicionalnu hidratantnu kremu. Previše proizvoda može izazvati iritaciju. To takođe znači da ga uvodite polako – možda 2 puta nedeljno tokom prve nedelje, a zatim svake druge noći ako to vaša koža može da podnese“, kaže dr Šoter.

Članak se nastavlja posle reklama

2. Nanosite retinol preblizu očiju

„Koža očiju je veoma delikatna i mnogo manje masna od kože lica. Može postati jako iritirana ako nanesete retinol preblizu linije trepavica. To čak možete razviti iritaciju samih očiju’, kaže dr Šoter. Ako želite da popravite fine linije, potražite namensku kremu za okoloočno područje koja sadrži retinol, ali opet, klonite se linije trepavica.

3. Prečesto ga nanosite na vrat

„Koža vrata je takođe mnogo manje masna od kože lica. Preporučujem korišćenje retinola ređe na vratu nego na licu’, savetuje dr Šoter. To ne znači da ovo područje ne može imati koristi od retinola, samo imajte na umu koliko često i ne zaboravite da nanesete SPF i na ovo područje.

4. Ne koristite SPF

Već bi trebalo da ga nosite svaki dan, ali ako ste opušteni kada se radi o zaštiti od sunca, onda je vreme da to popravite. „Retinol će vas učiniti veoma osetljivim na sunce“, kaže dr Šoter. „Ako ne nosite dobar SPF tokom dana, mnogo je veća verovatnoća da ćete izgoreti. Apsolutno je ključno da se zaštitite.’

Članak se nastavlja posle reklama

5. Kombinujete retinol sa previše drugih aktivnih sastojaka

Kada je retinol u pitanju, ‘više’ nije jednako ‘bolje’. „Ako iznenada promenite režim nege kože i dodate mnogo novih proizvoda i sastojaka kao što su retinol i AHA, može se desiti da koža burno reaguje. Ili kroz čišćenje ili iritaciju. Imajte na umu da ne koristite previše proizvoda uveče. Raspodelite ih tokom jutarnjeg i noćnog režima i razmislite o postepenom uvođenju proizvoda, npr. naizmeničnim noćima“, savjetuje dr Šoter.

6. Očekujete rezultate preko noći

Nema čudesnog leka koji daje rezultate preko noći. „Da biste videli rezultate od retinola, biće potrebna kontinuirana i dosledna upotreba“, kaže dr Šoter. „Rekla bih da većina ljudi vidi promene u roku od 6 do 8 nedelja ili tako nešto.

Članak se nastavlja posle reklama

Retinaldehid je oblik retinola koji može dati brže rezultate, jer prolazi kroz manje koraka da ga pretvori u retinoičnu kiselinu u koži“, dodaje dermatolog. Dakle, ako tražite brze rezultate, ovo je sastojak koji treba da potražite u kozmetičkim proizvodima.

7. Signali da retinol koristite pogrešno: Koristite retinol ujutru

„Korišćenje ovog aktivnog sastojka učiniće vas još osetljivijim na sunce. Osim toga, preko noći se koža sama regeneriše, tako da je bolje da svojoj koži date dozu vitamina A pre nego što odete na spavanje kako biste postigli bolju regeneraciju.’

8. Koristite retinol u trudnoći

Buduće mame, oprez! „Stručnjaci savetuju da ne koristite retinol u trudnoći jer nije u potpunosti poznato koliko vitamina A može biti štetno za fetus koji raste. Zato je iz opreza bolje ostaviti retinol po strani“, pojašnjava dr Šoter.

9. Ne nanosite dovoljno hidratantne kreme

Jedan od nus efekata retinola može biti isušivanje kože. Iako većina formula ima ugrađene hidratantne kreme da se izbore sa ovim, može se isplatiti nanošenje retinola laganom hidratantnom kremom preko retinola. Ili koristite koncentrovani hidratantni serum u danima kada ne koristite retinol.

nicoletaionescu/gettyimages.co.uk