Skvalan u kozmetici: Da li hidrira bolje od hijaluronske kiseline?
Trenutno su hijaluronska kiselina i skvalan u kozmetici najpopularniji sastojci za hidrataciju kože. Da biste izabrali pravi, otkrivamo u čemu se razlikuju i koji je bolji.
I jedan i drugi pružaju efekat hidratacije, pogodni su za sve tipove kože ali deluju na drugačiji način. U zavisnosti od vaših preferencija, sigurni smo da ćete uživati u dejstvu sastojka za koji se odlučite.
Skvalan u kozmetici: Da li hidrira bolje od hijaluronske kiseline?
Skvalan je hidrogenizovani oblik skvalena, koji je prirodna lipidna komponenta sebuma. On je emolijens koji omekšava i zaglađuje kožu i pomaže joj da zadrži vlagu. Štiti i jača kožnu barijeru i ima antioksidativna svojstva, pa sprečava oštećenja koje izazivaju slobodni radikali.
Za razliku od skvalena, skvalan je pogodniji za upotrebu u nezi kože, zbog toga što je skvalen nestabilan. Kako starimo, prirodna proizvodnja skvalena opada, tako da skvalen u kozmetici može biti vrlo značajan. Takođe, izuzetno je lagane teksture, ne zapušava pore, pa je zbog toga pogodan i za kožu koja je sklona aknama.
Kakav efekat pruža hijaluronska kiselina?
Hijaluronska kiselina je hidratantni molekul koji može da privuče vodu i zadrži do 1000 puta više od sopstvene težine. To je prirodna komponenta u koži, očima i zglobovima i njena glavna uloga je zadržavanje vlage.
Ona ima trenutni „plump“ efekat (jedra koža), što može vizuelno smanjiti pojavu finih bora. Zbog toga je ovaj sastojak vrlo popularan i sve više brendova ima serum ili kremu baš sa hijaluronskom kiselinom.
Skvalan u kozmetici u odnosu na hijaluronsku kiselinu
Glavna razlika između skvalana i hijaluronske kiseline je njihov hemijski sastav, kao i način na koji hidriraju kožu.
Skvalan je lipid, a hijaluronska kiselina je glikozaminoglikan (lanac molekula šećera). S jedne strane, hijaluronska kiselina je humektant i privlači vlagu, dok je skvalan emolijens, što znači da deluje kao zaštitna barijera i zadržava vlagu u koži.
I jedna i drugi sastojak pomažu da koža bude zdrava i hidrirana. Takođe, hipoalergena su i generalno pogodna čak i za osetljivu kožu.
Što se tiče efekta, da li je bolji skvalan ili hijaluronska kiselina, zavisi. Oba sastojka su vrlo efikasna za sve tipove kože. Hijaluronska kiselina je odlična za hidrataciju masne kože ili kože sklone aknama jer je lagana i vodene je teksture. Skvalan je sjajan sastojak za hidrataciju suve kože, ali ga takođe može koristiti i masna i problematična koža jer nije komedogen (ne zapušava pore).
Da li se skvalan i hijaluronska kiselina mogu koristiti zajedno?
Da, možete koristiti skvalan i hijaluronsku kiselinu zajedno u istoj rutini. U tom slučaju, prvo treba naneti hijaluronsku kiselinu, jer ona privlači vlagu. Nakon toga nanesite skvalan da biste je zadržali u koži.
I za kraj, da li je skvalan u kozmetici bolji izbor od hijaluronske kiseline?
S obzirom da i jedan i drugi sastojak pomažu u hidrataciji kože, dermatolozi kažu da su odlična opcija za negu lica. Koji ćete izabrati, zavisi od vaših ličnih preferencija.